Facebook Google+ Twitter

Zmarł José Saramago

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2010-06-19 16:18

W wieku 87 lat zmarł José Saramago, portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla.

 / Fot. www.wikipedia.orgPortugalski pisarz zmarł w swoim domu na hiszpańskiej wyspie Lanzarote - poinformowało w piątek wydawnictwo Alfaguara.

Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Baltazar i Blimunda", "Historia oblężenia Lizbony", "Ewangelia według Jezusa Chrystusa" oraz "Miasto ślepców". W 1998 roku, jako pierwszy pisarz piszący po portugalsku, otrzymał Nagrodę Nobla. Szwedzka Akademia uhonorowała go za "dzieło, które przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości". Saramago w swoich utworach połączył mity, historię swojego kraju oraz surrealistyczne wyobrażenia. Styl pisarza charakteryzują długie zdania, niekonwencjonalna interpunkcja oraz język potoczny.

Saramago urodził się w 1922 roku w Azinhaga. Pochodził z biednej rodziny. Jego rodzice byli analfabetami. Po skończeniu szkoły podstawowej poszedł do pracy. Był ślusarzem, mechanikiem samochodowym, urzędnikiem oraz dziennikarzem. Pracował również jako tłumacz literatury. Zajmował się takimi autorami jak: Hegel, Tołstoj, czy Baudelaire. Literaturze poświęcił się w pełni dopiero w 1974 roku, po rewolucji goździków. Międzynarodową sławę zdobył w sześćdziesiątym roku życia po wydaniu powieści "Baltazar i Blimunda".

Źródło: www.instytutksiazki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

przedwczoraj oglądałem Miasto Ślepców...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.