Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21696 miejsce

Zmarł Józef Wiśniewski - trener judoków Czarni Bytom

Jak podaje portal miejski Bytomia, 14 stycznia nad ranem w wieku 71 lat zmarł Józef Wiśniewski, twórca bytomskiego judo. Wieloletni trener, działacz i prezes Klubu Sportowego Czarni Bytom, jak również prezes Polskiego Związku Judo.

Józef Wiśniewski w 2012 roku został uhonorowany Medalem Miasta Bytomia / Fot. Piotr A.JeleńZgoda buduje, niezgoda rujnuje, a o Bytomiu mówił: Lwów - miasto, które kocham, tam się urodziłem i darzę je ogromnym sentymentem, ale to właśnie Bytom jest moim miastem, miastem najlepszych lat mojego życia - to motto życiowe Józefa Wiśniewskiego.

Bytomskie judo nierozłącznie związane było z Józefem Wiśniewskim, najpierw jako trenerem, a później prezesem Czarnych Bytom. Józef Wiśniewski urodził się 23 marca 1943 roku we Lwowie. W dwa lata później na fali przemian systemu politycznego Polski wraz z licznymi grupami repatriacyjnymi opuścił rodzinne strony i osiedlił się w Kluczborku. Z Opolszczyzny przeniósł się w 1963 roku do Bytomia, gdzie w 1965 roku podjął się tworzenia od podstaw ciekawej, aczkolwiek niezbyt popularnej dyscypliny sportu w Bytomiu, jaką było judo. Lata ciężkiej pracy trenerskiej, a także stanie na czele klubu Czarni Bytom sprawiło, że sport ten stał się jednym z najpopularniejszych w mieście, a na matach kraju i świata zabłysły bytomskie gwiazdy judo, sięgając po najwyższe laury - olimpijskich czempionów.

W Bytomiu Józef Wiśniewski zaproponował trenerską współpracę między innymi Ryszardowi Rejdychowi, z którym tworzyli wspaniały duet trenerski. Poza wieloma doświadczonymi zawodnikami, pojawiał się nowy narybek, który kształcony pod czujnym trenerskim okiem miał przynieść niebawem zaskakujące rezultaty. Bezsprzecznie dekada 1983 - 1992, to krajowy prymat bytomskiego judo, a indywidualnie - Waldemara Legienia. Dwukrotny mistrz olimpijski z Seulu (1988) i z Barcelony (1992), sześciokrotny medalista Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy, Waldemar Legień, jak również drużynowe sukcesy Czarnych oraz indywidualne triumfy zawodników były ukoronowaniem pracy Józefa Wiśniewskiego.
A przecież w Bytomiu to także tacy mistrzowi, jak Przemysław Matyjaszek, Robert Krawczyk, Paweł Zagrodnik, Wojnarowicz oraz mistrzynie, Anna Socha czy siostry Magdalena, Paulina i Weronika Raińczyk.
W roku 1992 Wiśniewski postanowił zakończyć pracę trenerską w klubie, ale ze sportem się nie rozstał i w 1994 roku został prezesem Polskiego Związku Judo.

Trener Czarni Bytom 1966 - 1992
Prezes GKS Czarni Bytom 1993 do 2014
Prezes Śląskiego Związku Judo 1988 do 2013
Prezes Polskiego Związku Judo 1996 do 2004
Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1994 – 2014

Za swoją działalność i pracę został odznaczony:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Srebrnym Medalem Światowej Federacji Judo,
Złotym Medalem Europejskiej Unii Judo,
Medalem Miasta Bytomia w 2012 roku

Odszedł wielki Człowiek, wielki trener i wychowawca, niezwykle zasłużony dla Bytomia i dla kraju, oddany ze wszech miar tej niełatwej dyscyplinie sportu. Wielki przyjaciel dzieci i młodzieży, potrafiący dać tą iskrę do osiągnięcia wielkiego sukcesu.
Na zawsze pozostanie w pamięci nie tylko miłośników judo.

Uroczystości pogrzebowe ś.p. Józefa Wiśniewskiego odprawione będą w kościele p.w. Świętej Trójcy w Bytomiu przy ul. Piekarskiej dnia 17.01.2014 r. o godzinie 12.30, po czym kondukt żałobny przejdzie na cmentarz parafialny przy ul. Kraszewskiego, gdzie spocznie ciało ś.p. Józefa Kraszewskiego.

O czym zawiadamiają pogrążeni w smutku
Żona i Córki z Rodzinami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.