Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14247 miejsce

Zmarł "Jożin z Bazin". Czeski klarnecista Ivo Pešák nie żyje

Ivo Pešák czeski klarnecista i pieśniarz, członek zespołów Dyza boys i Banjo Band, w Polsce znany przede wszystkim ze swojego pląs-tańca, w kultowej już piosence Ivana Mladka "Jožin z bažin" zmarł w wieku 66 lat.

 / Fot. Dezidor Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0Zmarł Ivo Pešák. Urodzony 7 września 1944 roku czeski pieśniarz i klarnecista członek zespołów Dyza boys i Banjo Band, wsławił się przede wszystkim swoim tańcem w teledysku do utworu "Jożin z Bazin" Ivana Mladka.

Należy jednak pamiętać, że Ivo Pešák był też znakomitym klarnecistą. Ukończył konserwatorium w Pradze. Przez trzy lata grał w orkiestrze symfonicznej w Podiebradach.

Pešák był także znany ze swoich występów w programach satyrycznych w czeskiej telewizji. Był ulubieńcem widzów zasiadających przed telewizorami.

Jednak na kartach historii zapisał się pod koniec lat 70. Dzięki swojej niezapomnianej roli w teledysku Jożin z Bazin nagranej z zespołem Banjo Band.

Słowa do utworu satyrycznego napisał Ivan Mládek. Piosenka opowiada i potwornym ludożercy który mieszka na bagnach i zjada bezbronnych mieszkańców miejscowości Vizovice. Jedyną bronią, którą można pokonać niecodziennego potwora są opryski z samolotu.W klipie oprócz Ivana Mládka i Ivo Pešáka możemy zobaczyć także występ: Jana Bosiny, który gra na krowim dzwonku. Ladislava Gerendáša wykonującego sztuczkę z szybą, do której przykłada usta. Grającego na tubie Vaclava Dědiny, Tomáša Procházki grającego na tarce oraz biegającego po gryfie swojej gitary Vitezsláva Marka. Piosenka została nagrana także w języku polskim.

Niezwykła popularność piosenki sprawiła że była ona wielokrotnie parodiowana. Na serwisie Youtube.com, można znaleźć ogromna liczbę przeróbek utworu tworzonych przez internautów. Ogromną popularnością cieszy się także cover piosenki wykonany przez kabaret Kabaret pod Wyrwigroszem. Piosenka "Donald marzy" opowiada o współczesnych wydarzeniach politycznych.

"To wielka strata dla naszego zespołu. Ivo był symbolem naszego zespołu. Był niesamowitym artystą, wystarczyło, że wszedł na scenę i choć nie zdażył jeszcze niczego zrobić, ani powiedzieć, tłum wiwatował" - wyznaje Ivan Mladek

Ivo Pešák zmarł w wieku 66 lat w praskim szpitalu w wyniku komplikacji, które miały miejsce po wszczepieniu bypassów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

szerszeń-poznań
  • szerszeń-poznań
  • 10.05.2011 08:18

Wielka strata sympatycznego człowieka, Który potrafił porwać i rozbawić tłumy!!!
Najszczersze wyrazy współczucia dla Naszych Sąsiadów, od narodu polskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eliszeba z Polski
  • Eliszeba z Polski
  • 09.05.2011 22:51

Szczere wspołczucia rodzinie, przyjaciolom:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Judi
  • Judi
  • 09.05.2011 19:55

[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.