Facebook Google+ Twitter

Zmarł król butów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-01 21:04

Król butów, Tomasz Batia junior, zmarł dziś po południu w Toronto. Za szesnaście dni, Tomasz Batia junior obchodziłby 94. urodziny.

Urodził się w Zlinie na Morawach w 1914 roku. Był synem Tomasza Batii, który dwadzieścia lat wcześniej wraz bratem i siostrą otworzył tam warsztat szewski. Dziś buty "Bata" są sprzedawane w ponad pięćdziesięciu krajach, ale mało kto wie, że ich nazwa to lekko zniekształcone nazwisko najsłynniejszego czeskiego szewca.

Dzieje firmy "Bata" to prawdziwa historia sukcesu na wzór amerykański. Pewnie dlatego, że jej twórca właśnie w Ameryce przyglądał się, jak się to robi.

Tomasz Batia w ciągu zaledwie kilku lat zamienił swój szewski warsztat w fabrykę, która w 1910 roku zatrudniała już kilkaset osób. I wojna światowa przyniosła wielkie zlecenie na buty dla armii i dalszy dynamiczny rozwój. Powojenny kryzys to kolejne sukcesy. Gdy w 1932 roku Batia zginął w wypadku lotniczym, koncern liczył 25 fabryk i 1600 sklepów, i zatrudniał 16 tysięcy ludzi.

Firmę przejął równie zdolny przyrodni brat - Jan Antonin. Gdy sześć lat później wyemigrował do Brazylii, obuwnicze imperium ze Zlina miało już kilkanaście tysięcy sklepów i zatrudniało 70 tysięcy ludzi na czterech kontynentach.

Po II wojnie światowej, Czechosłowacja znacjonalizowała cały krajowy majątek Batii, a Jana Antonina oskarżyła o kolaborację z nazistami. W 1948 na czele obuwniczego imperium stanął właśnie Tomasz Batia junior. Kierował nim do roku 2002, gdy przekazał firmę swemu synowi.

W 1990 roku, Tomasz Batia junior wrócił do Czechosłowacji. Rok później dostał order Masaryka II klasy. W 2008 roku praski sąd zrehabilitował jego zmarłego wuja, Jana Antonina i zdjął zeń odium kolaboracji z okupantami. Odszkodowania za skonfiskowany majątek Tomasz Batia junior jednak się nie doczekał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.