Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20713 miejsce

Zmarł Krzysztof Kąkolewski, wybitny twórca polskiego reportażu

24 maja 2015 roku w Warszawie w wieku 85 lat zmarł Krzysztof Kąkolewski, jeden z najwybitniejszych twórców reportaży, czołowy przedstawiciel polskiej literatury faktu.

Krzysztof Kąkolewski (1930 - 2015). / Fot. materiał prasowyKrzysztof Kąkolewski urodził się w Warszawie 16 marca 1930 roku. Zadebiutował w wieku 16 lat opowiadaniem szkolnym. W wieku 19 lat rozpoczął pracę w redakcji "Pokolenia". Potem kolejno pracował w "Sztandarze Młodych", "Głosie Pracy", "Kurierze Polskim", był członkiem redakcji tygodnika "Świat", "Kultura" (warszawskiej), "Literatura". W 1954 ukończył Wydział Dziennikarski Uniwersytetu Warszawskiego, potem studiował także dziennikarstwo na Uniwersytecie w Strasburgu (1961). W latach 1964 - 2004 był wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego najbardziej znane dzieła to wywiad - rzeka z Melchiorem Wańkowiczem "Wańkowicz krzepi" (1973), "Co u pana słychać?" (zbiór rozmów ze zbrodniarzami hitlerowskimi) oraz "Jak umierają nieśmiertelni", w której opisał sprawę głośnego morderstwa w willi Romana Polańskiego w Los Angeles, kiedy to banda Charlesa Mansona zamordowała m.in. Sharon Tate, żonę Polańskiego i jego przyjaciela Wojciecha Frykowskiego. Wydał też trzy tomy analiz "Generałowie giną w czasie pokoju" oraz tomy o śmierci św. Maksymiliana Kolbego i ks. Jerzego Popiełuszki.

Krzysztof Kąkolewski był też autorem filmowych scenariuszy, m.in. do filmu "Ktokolwiek wie..." w reżyserii Kazimierza Kutza, (1966), opowiadań oraz powieści, m.in. powieści kryminalnej "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", przeniesionej następnie na ekran przez reżysera Janusza Majewskiego z Barbarą Brylską i Zygmuntem Huebnerem. Był laureatem nagrody im. Juliusza Brauna i Ksawerego Pruszyńskiego, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.