Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29213 miejsce

Zmarł ks. dr Henryk Ostach

Wybitny, znany wśród w całym świecie pszczelarskim kapłan, pszczelarz, społecznik, długoletni prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego, stworzył z małej wioski Kamianna w Beskidzie Sądeckim stolicę polskiego pszczelarstwa.

1 maja 2011 r., w wieku 87 lat zmarł w Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach ks. dr Henryk Ostach.

Ta wiadomość, która rozeszła się w radosnym dniu beatyfikacji Jana Pawła II, przepełniła smutkiem całe polskie środowisko pszczelarzy, bowiem śp. ks Ostach był postacią szczególnie zasłużoną dla polskiego i europejskiego pszczelarstwa.

Nie sposób pod wpływem chwili opisać wszystkich zasług ks. Ostacha. Będzie ku temu na pewno okazja, ale teraz dla tych, którzy z pszczelarstwem niewiele mają wspólnego, pragnę parę najważniejszych informacji przekazać.

Syn uczestniczki strajku dzieci we Wrześni w 1906 r. i uczestnika powstania wielkopolskiego, wcześnie osierocony przez rodziców, wychowywał się w wielkopolskiej rodzinie Urbaniaków, posiadającej dużą pasiekę. W czasie II wojny światowej wywieziony został na roboty przymusowe do Niemiec. Po wyzwoleniu ukończył gimnazjum w Gostyniu, wstąpił do Kongregacji Świętego Filipa Neri, a następnie ukończył Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jako kapłan studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując tytuł magistra, a następnie doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Początkowo pracował jako kapłan w Studziannej k. Opoczna, gdzie jednocześnie zajmował się klasztorną 30-pniową pasieką. Marzył o misjach za granicą, ale władze PRL nie zgodziły się na jego wyjazd, Wówczas za zezwoleniem przełożonych rozpoczął pracę w miejscowości Brest k. Krynicy, gdzie wydzierżawił od Przedsiębiorstwa Państwowego "Las" 100-rodzinną pasiekę i ukończył kurs Mistrza Pszczelarskiego.

W 1960 r. został skierowany do małej liczącej kilkadziesiąt osób wioski Kamianna, ukrytej wśród gór i lasów. Tej miejscowości, a właściwie jej mieszkańcom i... pszczołom, które sprowadził z Brestu, ks. Henryk Ostach poświęcił się bez reszty. Zainicjował budowę drogi łączącej wieś z głównym traktem oraz wodociągu wiejskiego, powołał do życia Ochotniczą Straż Pożarną oraz orkiestrę dętą, zainicjował budowę Domu Strażaka, zainstalował agregat prądotwórczy, skłonił miejscowego artystę-rzeźbiarza do przyozdobienia tutejszego drewnianego kościółka, który dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiele dobrego słyszałem o nim i tym ośrodku pszczelarstwa polskiego. Chciałem tam spędzić trochę czasu na naukę. Człowiek planuje a i tak wyjdzie jak Przedwieczny chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.