Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł ks. dr Henryk Ostach

Tomasz Petry
Tomasz Petry
Wybitny, znany wśród w całym świecie pszczelarskim kapłan, pszczelarz, społecznik, długoletni prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego, stworzył z małej wioski Kamianna w Beskidzie Sądeckim stolicę polskiego pszczelarstwa.

1 maja 2011 r., w wieku 87 lat zmarł w Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach ks. dr Henryk Ostach.

Ta wiadomość, która rozeszła się w radosnym dniu beatyfikacji Jana Pawła II, przepełniła smutkiem całe polskie środowisko pszczelarzy, bowiem śp. ks Ostach był postacią szczególnie zasłużoną dla polskiego i europejskiego pszczelarstwa.

Nie sposób pod wpływem chwili opisać wszystkich zasług ks. Ostacha. Będzie ku temu na pewno okazja, ale teraz dla tych, którzy z pszczelarstwem niewiele mają wspólnego, pragnę parę najważniejszych informacji przekazać.

Syn uczestniczki strajku dzieci we Wrześni w 1906 r. i uczestnika powstania wielkopolskiego, wcześnie osierocony przez rodziców, wychowywał się w wielkopolskiej rodzinie Urbaniaków, posiadającej dużą pasiekę. W czasie II wojny światowej wywieziony został na roboty przymusowe do Niemiec. Po wyzwoleniu ukończył gimnazjum w Gostyniu, wstąpił do Kongregacji Świętego Filipa Neri, a następnie ukończył Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jako kapłan studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując tytuł magistra, a następnie doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Początkowo pracował jako kapłan w Studziannej k. Opoczna, gdzie jednocześnie zajmował się klasztorną 30-pniową pasieką. Marzył o misjach za granicą, ale władze PRL nie zgodziły się na jego wyjazd, Wówczas za zezwoleniem przełożonych rozpoczął pracę w miejscowości Brest k. Krynicy, gdzie wydzierżawił od Przedsiębiorstwa Państwowego "Las" 100-rodzinną pasiekę i ukończył kurs Mistrza Pszczelarskiego.

W 1960 r. został skierowany do małej liczącej kilkadziesiąt osób wioski Kamianna, ukrytej wśród gór i lasów. Tej miejscowości, a właściwie jej mieszkańcom i... pszczołom, które sprowadził z Brestu, ks. Henryk Ostach poświęcił się bez reszty. Zainicjował budowę drogi łączącej wieś z głównym traktem oraz wodociągu wiejskiego, powołał do życia Ochotniczą Straż Pożarną oraz orkiestrę dętą, zainicjował budowę Domu Strażaka, zainstalował agregat prądotwórczy, skłonił miejscowego artystę-rzeźbiarza do przyozdobienia tutejszego drewnianego kościółka, który dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych.

I stała się Kamianna dzięki ks. Ostachowi miejscowością sławną na całą Polskę i nie tylko. Tu w 1972r. odbył się I Sądecki Dzień Pszczelarza, w czasie którego zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza, który oddany został do użytku 11 lat później, całkowicie wybudowany ze składek pszczelarzy z całej Polski. Tu gościł w czasie swoich górskich wędrówek również
kard. Karol Wojtyła, a po zamachu na jego życie, gdy był już papieżem, co roku, aż do śmierci krakowscy pszczelarze wozili do Watykanu miód z Kamiannej.

Od 1981 roku, przez trzy kadencje ks. Henryk Ostach był prezesem Polskiego Związku Pszczelarskiego, oddając wszystkie swe siły na rzecz rozwoju polskiego pszczelarstwa. Za jego kadencji polskie pszczelarstwo stało się znane na forum międzynarodowym, szczególnie propagowana przez ks. Ostacha apiterapia. Ks. Ostach zainicjował coroczne pielgrzymki
pszczelarzy z całej Polski do na Jasną Górę w dniu patrona bartników, św. Ambrożego, Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy, zorganizował Światowy Kongres Apiterapii w Krakowie oraz XXXI Światowy Kongres Apimondia w Krakowie. Doceniany na całym świecie za swoje zaangażowanie na rzecz pszczelarstwa, Podczas zjazdu pszczelarskiej braci z całego świata w Japonii na cztery lata powierzono mu przewodniczenie światowej organizacji pszczelarzy.

Rozwijał ks. Henryk Ostach również Kamiannę, rozbudowując bazę hotelową oraz powołując do życia Centrum Apiterapii, w którym rozpoczęto leczenie różnych chorób przy pomocy produktów pszczelich, pod opieką wybitnych lekarzy specjalistów. Po katastrofie czarnobylskiej w Kamiannej leczyły się polskie dzieci z 7 krajów.

Dziś Dom Pszczelarza Polskiego w Kamiannej nosi imię ks. Henryka Ostacha, nadane przez władze PZP, a on sam, po swoim odejściu na emeryturę otrzymał tytuły Honorowego Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego, Honorowego Prezydenta Apislavii i Honorowego Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Ostatnie lata życia ks. Ostacha to okres zmagania się z chorobą, ale jednocześnie dalsze plany dotyczące rozwoju polskiego pszczelarstwa, o które nie przestał się troszczyć. Pogrzeb
tego zasłużonego kapłana-społecznika, kochającego Boga, ludzi i pszczoły, odbędzie się
6 maja o godz. 13.w Kamiannej. ks.Ostach-zdjecie barwne i portret z młodości

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto