Facebook Google+ Twitter

Zmarł ks. Witold Kiedrowski, wybitna postać Polonii emigracyjnej

20 stycznia w Paryżu, w wieku 100 lat zmarł ks. Infułat Witold Kiedrowski. Był to człowiek niezwykły, legendarna postać polskiej społeczności emigracyjnej, wieloletni duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Witold_Kiedrowski_Paris_Nov30_2008_Fot_Mariusz_Kubik_01.JPG&filetimestamp=200 / Fot. Mariusz Kubik/ wikimedia commonosKsiądz infułat Witold Kazimierz Lew Kiedrowski był protonotariuszem apostolskim, generałem brygady Wojska Polskiego, kapelanem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego. Odszedł na zawsze wielki Polak i wybitny kapłan.

Polska i polski Kościół zawdzięczają mu wiele. Był zasłużony w dziedzinie edukacji, akcji humanitarnych, kulturalnych, społecznych i politycznych. Od 1947 roku mieszkał i pracował we Francji, zorganizował Polskie Seminarium Duchowne w Paryżu. Jego kazania w czasach reżimu komunistycznego, transmitowane były przez Sekcję Polską Radia Francuskiego. W latach 60. Prowadził audycje radiowe dla krajów „żelaznej kurtyny”, nadawane na falach krótkich. Publikował w pismach „Polska Wierna”, „Narodowiec”, „Głos Katolicki” i innych.

Był prezesem Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Rodzin we Francji. Wieloletnim duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W kapłaństwie przeżył 76 lat.

Za zasługi otrzymał wiele odznaczeń: czterokrotnie Medal Wojska Polskiego, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Zasługi I Klasy (Zakon Kawalerów Maltańskich), Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyż Oświęcimski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis, Kawaler Legii Honorowej, Krzyżem Armii Krajowej i wiele innych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Paryżu. W czwartek 26 stycznia 2012 r. o 17 godz. odbędzie się msza żałobna w języku polskim w kościele polskim Wniebowzięcia NMP przy 263 bis, rue Saint Honoré 75001 pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Szczepana Wesołego. W piątek 27 stycznia 2012 r. o 14. godz. msza pogrzebowa w Kościele pw. Św. Magdaleny (La Madeleine) pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Szczepana Wesołego, w jęz. francuskim i polskim.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I nie zapominał o korzeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.