Facebook Google+ Twitter

Zmarł Maciej Zembaty - klasyk polskiego czarnego humoru

W wieku 67 lat zmarł 27 czerwca w Warszawie Maciej Zembaty - muzyk i poeta, znawca, wielbiciel i propagator twórczości Leonarda Cohena.

Maciej Zembaty podczas koncertu z Elżbietą Dębską w Czarnej Wodzie w 2009 roku / Fot. Krzysztof KalkowskiMaciej Zembaty urodził się 16 maja 1944 w Wadowicach. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Na Uniwersytecie Warszawskim obronił pracę magisterską na temat polskiej piosenki i gwary więziennej.

Jako muzyk zadebiutował w 1965 na Festiwalu w Opolu, podczas którego zdobył nagrodę za najlepszy debiut autorski. W 1972 zetknął się z utworami Leonarda Cohena. Od tego czasu stał się w naszym kraju propagatorem twórczości tego kanadyjskiego barda i poety. Przetłumaczył na język polski ponad 60 utworów Cohena i sam je wykonywał.Zasłynął też jako artysta, który w swojej twórczości lansował "czarny humor" między innymi w takich płytach i utworach jak „W prosektorium” czy „Piosenki z trumienki”. Przez wielu doskonale zapamiętana została żartobliwa piosenka "pogrzebowa" pt. "Ostatnia posługa" (do melodii marszu żałobnego Fryderyka Chopina), która przełamała tabu dotyczące społecznej obyczajowości związanej ze śmiercią i pochówkiem.

W latach siedemdziesiątych związał się z radiową Trójką, gdzie prowadził autorską audycję "Zgryz" oraz był jednym z prezenterów "Zapraszamy do Trójki". Zembaty użyczył również głosu kotu o imieniu Rademenes w popularnym serialu telewizyjnym lat osiemdziesiątych "Siedem życzeń".

W pierwszą rocznicę Sierpnia '80 współorganizował Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki", którego był pomysłodawcą.

Zmarł w szpitalu z powodu zatrzymania akcji serca. Miał 67 lat.

Źródło: Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 28.06.2011 13:07

Smutna wiadomosc.

Zastanawiam sie tylko co komu daje przepisywanie artykulow z Wikipedia. Od wczoraj wieczorem wszedzie czytam ten sam zyciorys, te same informacje ...

Gdzies kiedys byl duzy wywiad z Zembatym (tez online) przy okazji wydania ostatniej jego plyty.

"Zgryz" pamietam, ale nie przypominam sobie kiedy Zembaty prowadzil "Zapraszamy do Trójki". Moze ktos wie?

O sluchowisku "z wujem Albertem" nadawanym na tok.fm tez nikt nie wspomina.
"Grypsere", o ktorej Zembaty pisal prace, mozna uslyszec w niektorych odcinkach "Rodziny Poszepszynskich".

Pozdrowienia

jk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.