Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10736 miejsce

Zmarł Maciej Zimiński, twórca "Niewidzialnej ręki"

7 października 2013 roku zmarł w Warszawie Maciej Zimiński, dziennikarz, autor wielu książek dla dzieci. Miał 83 lata.

Maciej Zimiński. / Fot. archiwumMaciej Zimiński urodził się 13 kwietnia 1930 roku w Warszawie. W 1952 roku ukończył studia na SGPiS i Uniwersytecie Warszawskim (dziennikarstwo). Po studiach rozpoczął pracę w redakcji czasopism dla dzieci Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Przez 13 lat był sekretarzem redakcji "Świata Młodych". Od 1965 r. do 1973 r. pracował jako zastępca redaktora naczelnego programów dziecięco - młodzieżowych Telewizji Polskiej, odpowiadał za program dla dzieci starszych. W latach 1973 – 1978 był naczelnym redaktorem tych programów, a w latach 1978 – 1982 naczelnym redaktorem programów oświatowych.

W Telewizji polskiej stworzył wiele niezwykle popularnych cyklicznych programów telewizyjnych dla dzieci, takich jak "Ekran z bratkiem", "Teleferie", "Piątek z Pankracym". To on zainicjował w TVP takie programy dla dzieci, jak "Niewidzialna ręka" czy "Klub Pancernych". Napisał też wiele książek dla dzieci, m.in.: "Szatańska księga" (1959), "Jak to było z Mysią Wieżą" (1960), "Sto dni pod biegunem" (1961), "Osiem dni w krainie niedźwiedzi" (1962). Jest autorem monografii "Telewizja inspirująca dla dzieci" (1970).

W stanie wojennym Maciej Zimiński był weryfikatorem dziennikarzy w aspekcie ich lojalności wobec władz komunistycznych. Jego synem jest znany m.in. ze "Szkła kontaktowego" i radiowej Trójki Wojciech Zimiński, autor scenariuszy do filmów "Gniew", "Trzeci" i serialu "Naznaczony".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Odszedł bardzo ciepły, miły i mądry człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.