Facebook Google+ Twitter

Zmarł Marek Edelman

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-02 21:51

Marek Edelman nie żyje. Był jednym z przywódców powstania w warszawskim getcie, powstańcem warszawskim, a w czasach PRL działaczem opozycji demokratycznej.

 / Fot. Radek Pietruszka/PAPMarek Edelman miał 87 lat. Urodził się na Białorusi w rodzinie żydowskiej. Całe życie związany był z Polską. Edelman przede wszystkim był lekarzem. To jednen z przywódców powstania w getcie warszawskim.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. W chwili wybuchu powstania mieszkało tam blisko 70 tysięcy osób. Walki trwały do połowy maja. Kilkuset bojowników, wspieranych przez mieszkańców getta walczyło przeciwko czterem tysiącom niemieckich żołnierzy, wspomaganych przez artylerię i broń pancerną.

W walkach w getcie zginęło blisko 7 tysięcy Żydów, a prawie 50 tysięcy zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. W czasie walk całe getto zostało spalono, a po jego zakończeniu ruiny wysadzono w powietrze.

Powstanie zorganizowały: Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Głównymi siłami powstańcow były grupy bojowe Żydowskiej Organizacji Bojowej, utworzonej w grudniu 1942 roku. Liczyła ona około 600 osób. Pomocy w przygotowaniach do powstania, w walce i ewakuacji powstańców z getta udzielały polskie organizacje konspiracyjne.

8 maja komendant ŻOB Mordechaj Anielewicz i inni przywódcy powstania popełnili samobójstwo w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej 18. Z sześciu członków Komendy ŻOB przeżyli dwaj: Marek Edelman i Icchak Cukierman. Obaj walczyli później w Powstaniu Warszawskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

ten człowiek widział wiele, przeżył wiele i zrobił wiele. Zawsze pozostanie w moich myślach jako wielki polski patriota, mimo że urodził się na Białorusi [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech spoczywa w spokoju. [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

[']

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*] szacunek

Komentarz został ukrytyrozwiń

...

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odszedł kolejny Wielki Polak... [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

<*>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.