Facebook Google+ Twitter

Zmarł Marek Edelman

W wieku 87 lat umarł człowiek, który był jednym z największych Polaków.

Marek Edelman urodził się w roku 1922 w Homlu, na Białorusi. Był polskim działaczem polityczno-społecznym, lekarzem kardiologiem oraz przywódcą powstania w getcie warszawskim. Był członkiem Bundu i Żydowskiej Organizacji Bojowej.

W styczniu 1976 był jednym z sygnatariuszy Listu 101 przeciwko zmianom konstytucji, skierowanego do władz PRL. Marka Edelmana znamy szczególnie z książki Hanny Kral „Zdążyć przed panem Bogiem”.

Marek Edelman był odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, 17 kwietnia 1998. Otrzymał również w październiku 2007 doktora honoris causa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Miałem zaszczyt poznać Marka Edelmana osobiście. Nigdy nie zapomnę tego spotkania. Był to człowiek, który na każdy temat posiadał własne zdanie. Był prawdziwym patriotą. - Ojczyzna to, to co jest w naszym sercu, drzewo które widzimy za oknem, to ptak który siedzi na gałęzi - mówił Edelman. Moim zdaniem jest człowiekiem, który zasłużył na to, by polska historia nigdy o nim nie zapomniała, a każdy Polak powinien wiedzieć kim był, i co zrobił dla Polaków i ludności żydowskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.10.2009 08:34

pisze Adrian Wojtasik,

"Miałem zaszczyt poznać...
...Ojczyzna to, to co jest w naszym sercu, drzewo które widzimy za oknem, to ptak który siedzi na gałęzi - mówił Edelman"

...słowa proste, zwyczajne... bo w nich o ta prostą, zwyczajną... o to co w sercu każdego z nas
Dziękuję Autorowi za słów tych przypomnienie,
i dziś "Ojczyzna to, to co jest w naszym sercu, drzewo które widzimy za oknem, to ptak który siedzi na gałęzi" powracać myślą, czuciem będzie

Dnia Dobrego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.