Facebook Google+ Twitter

Zmarł Mieczysław Rakowski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-08 18:19

W wieku 82 lat zmarł wieloletni redaktor naczelny "Polityki" i ostatni premier PRL Mieczysław Franciszek Rakowski.

Rakowski pełnił funkcję premiera w latach 1988-89. To za jego rządów przygotowano reformę gospodarczą, która wprowadziła w Polsce wolny rynek i uwolniła ceny żywności. Latem 1989 roku został I sekretarzem PZPR. To właśnie on w styczniu 1990 roku wygłosił słynne wezwanie do wyprowadzenia sztandaru partii podczas ostatniego zjazdu w warszawskiej Sali Kongresowej. Po przekształceniu PZPR w SdRP został szeregowym członkiem nowej partii.

W latach 1990-1993 przeciwko Rakowskiemu toczyło się śledztwo w sprawie tzw. moskiewskiej pożyczki. Chodzi o 1,2 miliona dolarów, które KPZR przekazała kierownictwu PZPR. Prokuratorzy postawili Rakowskiemu zarzut przestępstwa dewizowego, w związku z nielegalnym obrotem obcą walutą. Postępowanie zostało umorzone po dojściu do władzy SLD w 1993 roku.

Mieczysław Franciszek Rakowski z zawodu był historykiem i dziennikarzem. W 1958 roku został redaktorem naczelnym "Polityki". Funkcję tę pełnił aż do 1982 roku. Pod koniec życia był redaktorem naczelnym lewicowego kwartalnika "Dziś". Był też autorem wielu książek, z których najsłynniejsze to dziesięć tomów "Dzienników politycznych", opisujących lata 1958-1990.

Prywatnie był mężem aktorki Elżbiety Kępińskiej, a wcześniej mężem znanej skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej.

Czytaj też wywiad jakiego Rakowski udzielił Głosowi Wielkopolskiemu w 2005 roku o sytuacji na polskiej scenie politycznej oraz w SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.11.2008 23:42

Patrząc na dzisiejsze "elity" polityczno-biznesowe mam tylko jedną refleksję: Rakowski był wybitnym intelektualistą, politologiem, redaktorem i mediatorem. Dla mnie pozostanie wybitną postacią, choć dziś brylują "gwiazdy".... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polityka" pod rządami Rakowskiego była tygodnikiem pozwalającym istnieć pewnej części elity intelektualnej kraju dając możliwość pewnej alternatywy w stosunku do propagandy partyjnej. W jego "Polityce pisali miedzy innymi Passent, Waldorf, Kałużyński i wielu, wielu innych cenionych dziennikarzy i autorów. Za stworzenie takiego pisma będę Rakowskiego pamiętał. Może dziś trudno to zrozumieć i docenić ale trzydzieści lat temu "Polityka" była dla mnie czymś ważnym. Dziś już nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.