Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24657 miejsce

Zmarł Nelson Mandela. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 95 lat

W wieku 95 lat odszedł Nelson Mandela. Był symbolem walki o wolność, demokrację i prawa człowieka. Południowoafrykański mąż stanu i prezydent spędził 27 lat w więzieniach RPA, nim wyprowadził swój kraj na niepodległość.

Nelson Mandela / Fot. EPA/KIM LUDBROOKNelson Mandela, jeden z największych przywódców we współczesnych dziejach świata, zmarł w wieku 95 lat w swoim domu w Johannesburgu w RPA. W ostatnim czasie coraz częściej niedomagał z powodu infekcji płuc.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma wygłosił słowa żalu i straty: "Nasz naród stracił swego najwspanialszego syna. Nasz lud stracił ojca". Ogłoszono żałobę narodową i opuszczenie flag do połowy masztu. Nelson Mandela zostanie pochowany zgodnie z ceremoniałem państwowym. "Widzieliśmy w nim to, czego szukaliśmy w nas samych. I dostrzegaliśmy w nim tak wiele z nas" - mówił prezydent Zuma.

Ostatnie lata Nelsona Mandeli były dla niego walką z jeszcze jednym przeciwnikiem. Choroba dokuczała coraz bardziej. Był to efekt gruźlicy na jaką zapadł podczas prac w więziennych kamieniołomach. Wizyty u lekarzy były więc częstsze i już tylko w czerwcu 2013 r. hospitalizowano go po raz piąty w ciągu zaledwie dwóch lat. W kwietniu spędził w szpitalu 10 dni z rozpoznaniem zapalenia płuc.

Nelson Mandela był przywódcą opozycji walczącej przeciwko polityce apartheidu. Stał się legendą za życia jak Dalajlama czy Lech Wałęsa, których zaangażowanie na rzecz demokracji i praw człowieka miało olbrzymie znaczenie dla całego świata. W 1994 r. został prezydentem w swoim wolnym już kraju. W kraju, który pod jarzmem terroru poddawał go torturom i przetrzymywał w więzieniu.

Nelson Mandela przyszedł na świat w maleńkiej południowoafrykańskiej wiosce Mvezo w prowincji Przylądkowej Wschodniej. Dano mu imiona Rolihlaha Mandela, co w Xhosa, jednym z języków Bantu znaczy "sprawiający kłopoty". W przyszłości miało to okazać się prorocze.

W 1964 r. Nelson Mandela został oskarżony o zdradę stanu. Rasistowski rząd skazał go na dożywotnie więzienie. Najdłużej przebywał w Robben Island nieopodal Kapsztadu, gdzie zaczęły się jego kłopoty zdrowotne. Południowoafrykański przywódca często zaznaczał, że część życia spędził w wymiarze "trzech na dwa i pół kroku" - taką powierzchnię zajmował w więzieniu swojego kraju, śpiąc na słomie i okrywając się starym kocem.

W swojej autobiografii "Długa droga do wolności" Mandela pisał: "Nie mam objawienia, żadnego niezwykłego przeznaczenia, ni chwili prawdy, ale ciągłe narastanie tysiąca błahostek, tysiąca zapomnianych momentów rodzących we mnie gniew, zbuntowanie, żądzę walki z systemem, który zniewolił mój lud."

Rok 1990 - Nelson Mandela wychodzi na wolność. Władze chcą by rozmawiał z czarnoskórą częścią RPA. W zasadzie są to negocjacje iście rewolucyjne. Afrykański Kongres Narodowy (ANC) staje się wiodącą siłą. W 1993 r. wraz z Frederikiem de Klerkiem, ostatnim jak dotąd białym prezydentem RPA, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Upadek systemu segregacji rasowej stał się faktem. Apartheid był odtąd patologią, której odebrano status legalności, a Nobel był tego widoczną oznaką. Było to zarazem czytelne przesłanie dla całego świata. De Klerk opowiadał w październiku dla Gazety.pl: "Zamknął księgę przeszłości, wzniósł się ponad gorzkie wspomnienia z dawnych lat i pracował ramię w ramię. I nigdy nie popadł w schemat prowadzący do powrotu dyskryminacji ze względu na rasę czy jakikolwiek inny powód". Sam zainteresowany poczytywał to za nie do końca zrozumiałą symbiozę i mówił, że De Klerk "za dnia rozmawia o pokoju, a w nocy nasyła na niego szwadrony śmierci".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą . Prawdziwy człowiek w którym nie było fałszu , poznacie prawdę a prawda was wyzwoli i prawdziwie wolni będziecie . Cześć jego pamięci .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.