Facebook Google+ Twitter

Zmarł ojciec Joachim Badeni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 11:42

W krakowskim klasztorze dominikanów zmarł znany duszpasterz ojciec Joachim Badeni. Miał 98 lat. Był wnukiem Kazimierza Badeniego, premiera Austro-Węgier w latach 1895-1897, po którym otrzymał imię.

Rok przed wybuchem drugiej wojny światowej przeżył głębokie nawrócenie religijne i zaczął zastanawiać się nad wstąpieniem do zakonu dominikanów. W czasie wojny młody Kazimierz Badeni przedostał się do Rumunii, po czym dotarł do Francji, gdzie zaciągnął się do 3. Kompanii Strzeleckiej, a następnie do Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem, we Francji, był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. Wstąpił do nowicjatu ojców dominikanów w Anglii, gdzie przyjął imię Joachim.

W 1947 roki wrócił do Polski i tu dokończył studia teologiczne. Po święceniach kapłańskich był m.in wychowawcą braci kleryków a następnie duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Był duszpasterzem niezwykle popularnym i kochanym przez młodych ludzi, w którymi potrafił nawiązać znakomity kontakt. Miał opinię duchownego, który ma charyzmat kojarzenia par małżeńskich. Krążyło powiedzenie, "Tylko Badeni dobrze cię ożeni".

Był opiekunem polskiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W latach 90. podyktował kilkorgu dziennikarzom katolickim kilka książek, poświęconych kobiecie, małżeństwu, śmierci, kapłaństwu i modlitwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.