Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2810 miejsce

Zmarł ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej

Warszawska Metropolia Prawosławna poinformowała, że w nocy z 16 na 17 kwietnia br., we Wrocławiu, po zmaganiach z wieloletnią chorobą nowotworową, zmarł arcybiskup Jeremiasz.

 / Fot. WikipediaWieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Duszpasterz, naukowiec i ekumenista.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach, parafia prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi.

Ukończył teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Studiował również w Moskiewskiej Akademii Teologicznej (z siedzibą w Ławrze Troicko-Siergijewskiej w ówczesnym Zagorsku), następnie w Zurychu, gdzie zajmował się badaniami wpływu współczesnej filozofii na prawosławną teologię oraz zgłębiał problemy najnowszych badań nad Nowym Testamentem.

6 lutego 1983 r. złożył wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię Jeremiasz.

6 marca tego roku otrzymał godność archimandryty.

Pięć dni później Święty Sobór Biskupów PAKP nominował go biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa bielskiego.

 / Fot. WikipediaW 1983 r. objął diecezję wrocławsko-szczecińską. Jego uroczysta intronizacja odbyła się 20 i 21 września tego samego roku.

W 1997 r. otrzymał godność arcybiskupa.

W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 2001 r. współprzewodniczył także Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Z ramienia Kościoła Prawosławnego wchodził w skład Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce, gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. Uczestniczył w organizacji i był wielokrotnym gościem Zjazdów Gnieźnieńskich.

Abp Jeremiasz uczestniczył w licznych międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-91 zasiadał w Komitecie Naczelnym Światowej Rady Kościołów.

 / Fot. WikipediaPożegnanie Arcybiskupa z diecezją wrocławsko-szczecińską odbędzie się w katedrze wrocławskiej przy ul. św. Mikołaja 40 we wtorek,18 kwietnia, o godz. 9.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w Warszawie, ul. Wolska 138/140 w dniu 19.IV.2017 r., początek godz. 9.00.

Ciało abp Jeremiasza spocznie na Cmentarzu Wolskim.

Obowiązki ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej powierzono biskupowi supraskiemu Grzegorzowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.