Facebook Google+ Twitter

Zmarł ostatni dyktator PRL-u generał Wojciech Jaruzelski

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 roku.

Wojciech Jaruzelski / Fot. wikipedia / http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Jaruzelski#mediaviewer/Plik:Wojciech_Jaruzelski.jpgO śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego PAP poinformował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jaruzelski był prezydentem w latach 1989-90, a wcześniej przywódcą PRL i I sekretarzem PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, który kosztował życie co najmniej kilkadziesiąt osób - podało TVN24.pl.

Od dwóch lat życie Jaruzelskiego toczyło się między domem a szpitalem. - Bardzo źle się czuję, dlatego prawie wcale nie wychodzę z domu. Jestem za słaby, żeby gdzieś pojechać czy aktywniej spędzać czas - mówił w połowie maja jednej z gazet. W rozmowie miał przyznać, że nie liczy już na wyzdrowienie - napisała gazeta.pl.

Na Jaruzelskim ciążyły oskarżenia o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, oraz o kierowanie masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Jaruzelski był prezydentem w latach 1989-1990. W czasie stanu wojennego władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Jaruzelski. Zatrzymano działaczy opozycji i „Solidarności” – łącznie w stanie wojennym internowano 10 tys. osób. Spacyfikowano 40 ze 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów, najbrutalniej kopalnię „Wujek”, gdzie 16 grudnia od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Procesy, w których na ławie oskarżonych postawiony został Jaruzelski, zostały zawieszone. Komunistyczny dyktator unikał sprawiedliwego procesu, zasłaniając się złym stanem zdrowia - skomentował Nasz Dziennik.W marcu 2011 u Wojciecha Jaruzelskiego zdiagnozowano nowotwór złośliwy, chłonniaka. Dwa tygodnie wcześniej trafił do szpitala z powodu infekcji układu oddechowego i wysokiej gorączki. Pod koniec marca został ponownie przyjęty do szpitala, gdzie przeszedł tygodniowy zabieg chemioterapii. Z powodu iż nowotwór w organizmie Jaruzelskiego bardzo szybko się rozwija, jego stan zdrowia bardzo się pogorszył, mocno go osłabiając, odbierając nadzieje na wyzdrowienie. Nowotwór w organizmie Jaruzelskiego bardzo szybko się rozwijał doprowadzając ostatecznie do śmierci generała - skomentowało se.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Instytutu Pamięci Narodowej: generał powinien być pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To co Pani opisuje, Pani Katarzyna, nie jest informacją o PRLu, ani propagandą, to zwykła reklama, oczywiście nie słusznie minionego ustroju, ale czasów dzisiejszych i współczesnej władzy. Taki obraz chcą utrzymać w świadomości społecznej jako straszak.
A co do rozumu, dzisiejsza młodzież rozum tez posiada i potrafi z niego korzystać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, pewnie, że tak, młodzi ludzie chcą mieć świat biało-czarny, ale media im taki obraz dają. Myślę, że większy wpływ ma zatem propaganda niż ich dyspozycje i potrzeby. Młodzi ludzie są w większości podatni na wszechobecny uderzający jak tsunami z wielu stron (propaganda większa i intensywniejsza niż w PRL-u, bo jednak w PRL-u społeczeństwo miało swój rozum) obraz nędzy z octem na pułkach. O niczym innym nie wiedzą, bo ich wiedza często ogranicza się do tego, co widzą w reklamach. Nie mówię, że wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że do spokojnej i rzeczowej analizy działań Wojciecha Jaruzelskiego wobec Polski i Polaków należałoby najpierw dokładnie poznać jego życiorys (w świetle dokumentów). Przede wszystkim należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego ta szybko awansował w ciemnych, stalinowskich czasach. Bez zacietrzewienia, na spokojnie radzę poświęcić godzinę i obejrzeć film Grzegorza Brauna "Towarzysz generał" :

https://www.youtube.com/watch?v=rE2yGuXGQ_8

Rozmawiałem z panem Braunem, czy miał proces z p.Jaruzelskim, lub jego rodziną na temat rzetelności zrealizowanego filmu. Nie miał i co więcej, nie miał żadnych rzeczowych zarzutów związanych z filmem. Zatem "druga strona" nawet nie próbuje podważać faktów. A jakie są fakty, pozostawiam ocenie Państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno, zgoda co do radykalizmu. Młodzi ludzie oczekują jednoznacznych postaw i ocen. Wręcz biało-czarnych. Na starość człowiek dostrzega szarość. Dlatego wśród młodych ludzi jest tylu ideowców i z prawej i lewej strony sceny politycznej. Tak jest dzisiaj, ale i tak było kiedyś. Spotykamy ludzi co są z dzisiejszych czasów zadowoleni, i takich co im się nie podoba. Tak samo było kiedyś, byli ludzie co w innych warunkach karier by nie porobili, i tacy co socjalizm im karierę złamał. Nie zwalajmy wszystkiego na propagandę. Za PRLu też ona miała się dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno, ja to nawet rozumiem, dlaczego najwięcej jadu jest w młodych ludziach, którzy nawet nie mają własnego pojęcia o czasach PRL-u. Właśnie dlatego, że nie mają. To ofiary nagonki antykomunistycznej w mediach. Pranie mózgów dało takie owoce. Mało kto rozumie, że ta nagonka była grą polityczną. Stąd celowe przyczernianie i nastrajanie ludzi na nienawiść. Ciekawe, że najwięcej tej nienawiści u tych, co deklarują radykalny katolicyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, każdy ma jakiś wybór, a psycholodzy twierdzą, że podejmujemy wybór najlepszy z możliwych wg osobistej oceny na postawie posiadanych w danej chwili informacji. Niestety nie wiemy, jaki główny cel przeświecał generałowi w poszczególnych okresach działalności. Mógł przecież przejść na emeryturę chociażby w 1968 roku, a jak by było mu mało emerytury mundurowej to mógłby dorabiać nauką PO w liceum lub w SW na uczelni jakiejś. Praca spokojniejsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łaskawca pozwolił na wolne wybory , nie miał innego wyjścia .
No , nie całkiem . Mógł pozabijać połowę Polaków i trzymać się moskiewskich mocodawców .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet po śmierci generał dzieli Polaków, a może to tylko media tak moderują dyskusję i napuszczają na siebie dyskutantów?

A ja oddaję cześć prezydentowi generałowi, głównie za to, że nie wtrącał się do polityki i pozwolił na wolne wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anno, Panie Bartku, a kto ma się upominać o pamięć jak nie potomkowie skrzywdzonych?
A postać samego generała zasługuje na głębsze studium psychologiczno-socjologiczno-polityczne. Dzisiaj jego osobą graja politycy, SLD ustami swego lidera zasługę bycia Polski w Unii Europejskiej przypisuje własnie generałowi. Czy słusznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.