Facebook Google+ Twitter

Zmarł ostatni z zamachowców na Hitlera

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-02 12:33

W Niemczech zmarł ostatni z żyjących dotąd uczestników spisku, który doprowadził do nieudanego zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku hrabia Philipp von Boeselager zmarł w nocy ze środy na czwartek w wieku 90 lat.

W czasie II wojny światowej był oficerem Wehrmachtu i miał bezpośredni dostęp do wodza Trzeciej Rzeszy. W udzielanych później wywiadach często żałował, że nie zastrzelił Hitlera podczas jednej z narad w marcu 1943 roku. Choć miał taką możliwość, plan zamachu został wówczas w ostatniej chwili odwołany.

Rok później wszedł w skład grupy spiskowej, która 20 lipca pod przewodnictwem pułkownika von Stauffenberga dokonała nieudanego zamachu na Hitlera w jego kwaterze w Wilczym Szańcu. Von Boeselager pozyskał materiały wybuchowe do akcji. Ukrył też zapasową bombę, która miała zostać użyta, gdyby nie wybuchł ładunek podłożony przez Stauffenberga. Hrabia przeżył, ponieważ aresztowani spiskowcy mimo tortur nigdy nie ujawnili roli, jaką pełnił w zamachu.

Po wojnie poświęcił się działalności charytatywnej. Był jednym z założycieli niemieckiego Związku Kawalerów Maltańskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.