Facebook Google+ Twitter

Zmarł pisarz Aleksander Sołżenicyn. Miał 89 lat

Rosyjski pisarz, dysydent, autor "Archipelagu GUŁag" zmarł 3 sierpnia w Moskwie. Był świadkiem totalitarnej rzeczywistości i jej cenzorem.

Aleksander Sołżenicyn otrzymał literacką Nagrodę Nobla w roku 1970. Był twórcą opisującym realia totalitarnego państwa, w którym przyszło mu żyć. Początkowo krytyka takiego systemu rządów, przyczyniła się do jego literackiego sukcesu. Jego opowiadanie "Jeden dzień z życia Iwana Denisowicza" wpisało się w proces kultu jednostki - kultu Józefa Stalina. Opowiadanie ukazywało też okrucieństwo dyktatora. Opowieść oparta została na wątkach autobiograficznych, gdyż Sołżenicyn 8 lat pracował w kołchozie m.in w Kazachstanie, gdzie zesłany został za "antyradziecką agitację" i "próbę utworzenia organizacji antyradzieckiej"

Pisarz nie przestał jednak być krytykiem formy rządów w Związku Radzieckim. Leonid Breżniew, po dojściu do władzy, rozpoczął walkę z antyradzieckim twórcami, znacznie zaostrzając cenzurę. Kiedy w 1973 KGB skonfiskowało rękopis "Archipelagu GUŁag", trzytomowego dzieła będącego świadectwem nieludzkich mechanizmów działania ZSRR, autor zdecydował się wydać książkę w Paryżu. Władze pozbawiły wówczas pisarza obywatelstwa i wydaliły z kraju.

Na emigracji pozostał rosyjskim patriotą, choć wielu widziało w nim nacjonalistę. Do ojczyzny powrócił w 1994 roku. 11 grudnia tego roku Aleksander Sołżenicyn obchodziłby swoje 90. urodziny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pamietam jak w wakację czytałam "Archipelag Gułag, a później długo dyskutowałam z koleżanka o książce nie mogąc wyjść z podziwu kunsztu pisarskiego Aleksandra Sołżenicyna , nie była to lekka lektura ale po jej przeczytaniu przecierałm oczy z niedowierzaniem , nad okrutnościa tamtego czasu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.