Facebook Google+ Twitter

Zmarł prof. Pieniążek, "twórca potęgi polskiego sadownictwa"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-01 11:33

W wieku 95 lat zmarł profesor Aleksander Szczepan Pieniążek - botanik, humanista, pedagog, autorytet sadowniczego środowiska naukowego, założyciel Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Wspominając zmarłego, doktor Barbara Michalczuk z Instytutu powiedziała, że profesor Pieniążek stworzył potęgę polskiego sadownictwa liczącą się na świecie.

Szczepan Pieniążek ukończył Wydział Matematyczno - Przyrodniczy Uniwersytetu Warszawskiego. W 1951 roku w Skierniewicach rozpoczął działalność Instytut Sadownictwa, w którym stanowisko dyrektora objął profesor Pieniążek. Funkcję tę pełnił do 1983 roku. Profesor wielokrotnie musiał odpierać ataki skierowane zarówno przeciwko niemu, jak i placówce, którą zarządzał.

Osiągnięcia Instytutu w zakresie intensyfikacji produkcji sadowniczej, a od 1968 roku również produkcji kwiaciarskiej, znane są na całym świecie. Profesor Pieniążek utrzymywał kontakty z zagranicą, zwłaszcza z placówkami naukowymi w Stanach Zjednoczonych. Piastował między innymi funkcję prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Ogrodniczego, organizował wyjazdy młodych naukowców oraz wymianę stażystów do Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Józef Nowak
  • Józef Nowak
  • 28.12.2010 21:27

Cudowny Człowiek, jestem tylko działkowcem , pojęcia nie miałem , że prof. Pieniążek nie żyje , trzydzieści lat temu , po wysłuchaniu jego wykładu w TV kupiłem książkę Jego autorstwa pt. Sadownictwo.
Mam ją do dziś , korzystałem z niej przy nasadzeniach na ogródku działkowym a jego opowiadanie o kosztelach powodowało , że czuło się zapach jabłek , po prostu - ślinka ciekła . Przed dwoma laty czytałem o Nim w internecie , wydawało mi się że będzie tak zawsze , że zawsze z nami będzie i myślę że z nami Jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.