Facebook Google+ Twitter

Zmarł Prymas Polski, kardynał Józef Glemp

"Dziś wieczorem w Wilanowie zmarł kard. Józef Glemp, 2 lutego obchodziłby 30. rocznicę kardynalatu. Miał 83 lata." - poinformował w komunikacie ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zmarł Józef Glemp / Fot. fot. ReytanPo godzinie 22.00 otrzymaliśmy potwierdzoną wiadomość o śmierci Eminencji - donosi diecezja.waw.pl.

Stan Prymasa pogorszył się rano. Prośbę o modlitwę do wiernych wystosował arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. W 2012 roku kardynał Glemp przeszedł poważną operację płuca. Usunięto zmiany nowotworowe (złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca).

Kard. Glemp w 1981 r. po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim. Kardynał był prymasem Polski w latach 1981–2009 Jako prymas, towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek do Polski w latach 1983-1999.

Za swoją dewizę Józef Glemp obrał zawołanie: Caritati in iustitia, tj. "czynić sprawiedliwość w miłości".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gazeta.pl zamknęła dostęp do komentarzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętamy jego spolegliwość w sprawie stanu wojennego oraz butę przy decyzjach w sprawie kształtu Świątyni Opatrzności.
Grabież państwa pod szyldem Komisji Majątkowej to także destrukcja państwa prawa dokonana wraz z byłymi działaczami katolickimi i pracownikami prawnymi episkopatu (Mazowiecki, Ambroziak). Niech Bozia sprawiedliwie oceni jego zasługi na tym padole, bo Order Orła to wynik wzajemnej adoracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci na wieki wieków Amen. Na każdego przyjdzie pora opuszczenia tego świata. Starość się Bogu nie udała - powiadają. To i prawda. Ale jakoś rzadko kto cieszy się z odejścia w sile wieku. Widocznie nic lepszego Pan Bóg nie mógł nam zafundować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.