Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26278 miejsce

Zmarł publicysta i działacz ruchu anarchistycznego - Rafał Górski

Z ogromnym żalem powiadamiam Państwa, że 4 lipca 2010 roku zmarł wybitny mieszkaniec Krakowa - Rafał Górski. Ta wiadomość zasmuciła cały Kraków. Dzielnie walczył z chorobą do końca.

Agnieszka M. Wasieczko i Rafał Górski w krakowskim Klubie Inicjatyw Społecznych "Pralnia" w czerwcu 2009 r. Fot. Andrzej Wróbel / Fot. Andrzej Wróbel4 lipca w godzinach popołudniowych nadeszła wiadomość o śmierci Rafała. Rodzina i przyjaciele są pogrążeni w żałobie. Daty pogrzebu jeszcze nie znamy. Podam ją oczywiście do państwa wiadomości.
śp. Piotr Górski / Fot. z albumu prywatatnego

Więcej informacji o Rafale w serwisie wikipedia.org

Rafała Górskiego życie bez państwa, czyli alternatywa na dziś


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.07.2010 11:15

Panie Adamie, przepraszam, iż nie odpowiedziałem wczoraj dłuższymi słowy, ale akurat byłem na pogrzebie Rafała :-) Ja również podzielam Pańskie zdanie "Bycie polskim patriotą jest postawą normalną i wskazaną". O ile znałem Rafała - nigdy nie był mu przeciwny. Natomiast rzecz w tym, jaki SPOSÓB wybierze się do realizacji swego (bo to zawsze b. subiektywne) patriotyzmu. Rafał "usprawniał" państwo poprzez wprowadzanie demokracji bezpośredniej. On doskonale odróżniał "państwo w teorii" a "państwo w praktyce". Postulował np. rozliczanie "leniwych" posłów, senatorów i radnych przez możliwość odwołania ich przez elektorat. Widział też, mając doświadczenia końca l. 80. , iż polska "demokracja" przejęła od poprzedników to, co najgorsze - biurokrację, klucz partyjny, pazerność "działaczy" i system kontroli społeczeństwa. To, pod jakim szyldem działał, Panie Adamie jest mniej istotne od tego, jakiej Polski chciał. Często wybór tzw. opcji politycznej to po prostu pozostawanie w określonym kręgu koleżeńskim. Ale postaci "jakieś" (a taką dla mnie Górski BYŁ) mają zazwyczaj własne zdanie i potrafią bronić swoich pozycji, ARGUMENTUJĄC. Rafał nie żądał raju DLA ludzi, chciał, by owym ludziom dano większe szanse decydowania o własnym losie. TAKIE podejście, ja przynajmniej, uważam za zdrowe. Pozdrawiam ciepło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam, spokojnie..dobrze,ze dociekasz..każdy ma swój" punkt widzenia" ..

Historia np.w Nowej Hucie w stanie wojennym, nie była dla mnie czymś czego uczą - studenci.Byłam czynną w tym co się działo w tamtych latach i cale się tego nie wstydzę..Historię Włosika zabitego, przez funkcjonariusza SB, już tu opisywałam..
.Byłam sprawdzana, przez ZOMO, moich kolegów bito pałami, wiara w to co robiliśmy była dla mnie- oczywista..To się działo na naszych oczach..Gil np. skakał z balkonu obok mojego bloku, znajomych internowano, bito..itd..nic nie zatrze tej prawdy.

Stan wojenny na ternach Nowej Huty czołgi, ZOMO- to widzę do dziś..nie na filmie, ale w pamięci.. SB, to sfora ujadających ...nie...... tego nie moze oddać żaden film..nic!! Żadna nauka...

Czuje się Polka..ale na wyborach nie byłam..Czuję się Polka, ale nie poszłabym za nic w świecie..To mój punk widzenia...

Marek słusznie poleca ksiąźkę Rafała..Jeśli ktoś zechce?przeczyta..nie?nie przeczyta..Zmarł Wielki Człowiek..dla mnie taki jest właśnie Rafał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bycie polskim patriotą jest postawą normalną i wskazaną. To zresztą są duże słowa a do ich wypełnienia często wystarczy nie tak dużo. Na początek warto być Polakiem i stopniowo zaczynać czuć coraz większe związki z Polską.

Ja tu dociekam bo jak mówię nie wszystkie postawy muszą mi się podobać. Nie wszystkie muszę wspierać. Niektóre mogę uznawać za szkodliwe. Anarchizm antypatriotyczny i antypaństwowy uznaję za szkodliwy. Oczywiście np. w PRLu trudno było być państwowcem ale zawsze można było się czuć patriotą i Polakiem. I to jest właśnie ta różnica. Państwo samo w sobie uznaję za dobry sposób organizacji i administracji ludzkiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2010 18:21

Myślę, iż najlepiej, gdyby Pan przeczytał Rafałowe "Bez państwa".
A ludzie chyba nie muszą akurat polskimi patriotami, by być (lub NIE być) ludźmi. Anarchiści są tak samo zróżnicowani w postawach, jak inne nisze polityczno-kulturowe. Warszawskich PODOBNO nie lubi żadne środowisko z ich własnej niszy POZA stolicą :-)
A pogrzeb? Byli ci, co powinni. To najważniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem.

KPN fajnie ale czemu ten anarchizm? No i jaki anarchizm przede wszystkim? Może te niechęć do państwa zrodziła się z tego, że Górski żył w PRLu a to "w bardzo dużym stopniu" nie było państwo Polaków (państwo dla Polaków). Potem rozczarowania nowym państwem polskim, że nie jest ono takie jakie byśmy dokładnie chcieli no i mamy gotowy powód do nielubienia państwowości, która przecież znaczy tylko tyle co wspólnota narodowa. A państwo może idealne nie jest ale jego istnienie dużo daje narodowi i poszczególnym jego członkom. A demokracja jest ok ale czasem narodowi szkodzi. Problem, że to najlepszy wymyślony system.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy mozna go nie lubic?
Niech sam odpowie na te pytania-śp. Rałał Górski:
http://encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=L00022_Rafa%C5%82_G%C3%B3rski

Komentarz został ukrytyrozwiń

R.I,P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znałem człowieka. Jaki był jego anarchizm? Antypatriotyczny czy propatriotyczny? Dla mnie akurat państwo polskie to nasza wspólna wartość. Natomiast od państwa polskiego ważniejszy jest naród polski. Ciekaw jestem jaki miał on na polski naród pogląd. Ogólnie anarchistów nie lubię ale zdarzają się wyjątki, ludzie, którzy są polskimi patriotami. Obywatel, społeczeństwo obywatelskie to wszystko bardzo fajne ale ważniejszy jest interes narodu polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

R.I.P

Komentarz został ukrytyrozwiń

UWAGA PILNE!
"Jeśli ktoś z wybierających się na pogrzeb będzie potrzebował noclegu proszony jest o kontakt pod numer: 508 684 188 begin_of_the_skype_highlighting 508 684 188 end_of_the_skype_highlighting

Rafał Górski [1973-2010] Dziś, po długotrwałej chorobie zmarł Rafał Górski, wieloletni działacz ruchu anarchistycznego i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, badacz historii syndykalizmu i anarchizmu, autor wielu artykułów i książek. Pogrążeni jesteśmy w żałobie po stracie wybitnego animatora działań wolnościowych i związkowych, człowieka o wielkim autorytecie. Dla wielu z nas to strata jednego z najbliższych przyjaciół.

Rafał Górski urodził się w 1973 roku w Krakowie. W latach 1988-1990 działał w opozycyjnych organizacjach młodzieżowych (FMW i OM KPN). W drugiej połowie 1989 r. pełnił obowiązki Szefa OM KPN w Krakowie. Mimo bardzo młodego wieku uczestniczył w walkach ulicznych radykalnej młodzieży w maju 1989 w Krakowie oraz w wielu innych akcjach politycznych.

Po roku 1991 związany był m.in. z Federacją Anarchistyczną, Komitetem Wolny Kaukaz i Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza. Był organizatorem i uczestnikiem wielu protestów społecznych (np. blokada budowy zapory wodnej w Czorsztynie, działania w obronie praw lokatorów).

Kilkakrotnie był z powodu swojego zaangażowania zatrzymywany przez policję i więziony. M.in. w lutym 1995 r. został zatrzymany i osadzony w Areszcie Śledczym w związku z zarzutem udziału w okupacji budynku Delegatury Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w Krakowie oraz stawiania czynnego oporu policji podczas akcji Tama Tamie w Czorsztynie w lipcu 1992 r. Akcje w obronie Górskiego prowadzili anarchiści i członkowie KPN. Skazany na karę grzywny i wypuszczony na wolność po trzech tygodniach prowadzonej w areszcie głodówki. 8 lutego 2002 r. został aresztowany za czynną napaść na funkcjonariusza policji, do której miało dojść rok wcześniej, podczas akcji eksmisyjnej. W procesie Górski został skazany na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Rafał Górski współredagował pismo A-tak, publikował m.in. w takich gazetach jak Inny Świat, Mać Pariadka, Przegląd Anarchistyczny, Recykling Idei i Trybuna Robotnicza. W swoich tekstach zajmował się m.in. historią syndykalizmu oraz teorią i praktyką demokracji bezpośredniej. Był autorem i redaktorem książek „Bez państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu”, „Przewodnik po demokracji uczestniczącej”, „Anarchosyndykalizm. Strajki, powstania, rewolucje”.

Rafał Górski od wielu lat chorował na raka. We wrześniu 2009 roku, po akcji blokady eksmisji, podczas której został poturbowany przez policję, poddał się hospitalizacji. Stwierdzono uszkodzenie kręgosłupa i nawrót choroby. Pomimo dwóch ciężkich operacji nie udało się uzyskać wyraźnej i trwałej poprawy zdrowia. Walcząc w ostatnich miesiącach z chorobą do końca Rafał Górskich starał się aktywnie wspierać ruch syndykalistyczny i anarchistyczny m.in. w obronie pracowników Collar Textil w Opatowie i przygotowując opracowania dotyczące partycypacji społecznej i spółdzielczości pracy.

Żegnamy wybitnego działacza społecznego, badacza, pisarza a przede wszystkim człowieka oddanego innym ludziom.

(rozbrat.org)"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.