Facebook Google+ Twitter

Zmarł publicysta Maciej Rybiński

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-22 11:04

Swoje felietony publikował w "Rzeczpospolitej", "Wprost". Ostatnio związany z dziennikiem "Fakt". Był dziennikarzem, satyrykiem i scenarzystą - między innymi współautorem scenariusza serialu "Alternatywy 4".

Maciej Rybiński / Fot. PAPPublicysta "Faktu" Łukasz Warzecha w rozmowie z IAR wspomina Macieja Rybińskiego jako człowieka z dużym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Jego zdaniem, Rybiński był jednym z kilku dziennikarzy w Polsce, którzy zdołali wypracować własny styl felietonu, rozpoznawalny przez rzesze czytelników. - Ludzie bardzo chętnie czytali i komentowali teksty Macieja Rybińskiego - dodał Warzecha. Podkreśla, że Maciej Rybiński potrafił jak mało kto zgryźliwie puentować bieżące wydarzenia. Cechą charakterystyczną jego stylu były tez karkołomne porównania i erudycyjne odwołania do kodów kulturowych, postaci z literatury, filmu. - Znajomym i czytelnikom Macieja Rybińskiego będzie go ogromnie brakować - dodał Łukasz Warzecha.

Maciej Rybiński swoje felietony publikował w "Rzeczpospolitej", "Wprost". Był dziennikarzem, satyrykiem i scenarzystą, między innymi współautorem scenariusza serialu "Alternatywy 4". Urodził się 5 marca 1945 roku w Warszawie. W zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy. Później został felietonistą tygodnika studenckiego "itd.". Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany, a władze PRL obłożyły go zakazem wykonywania zawodu, bo nie przeszedł "pozytywnej weryfikacji". Od września 1982 roku przebywał na emigracji: w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Publikował swe teksty w wielu pismach emigracyjnych, m.in. w "Kulturze" paryskiej, "Dzienniku Polskim" i "Dzienniku Żołnierza", "Orle Białym". W 1989 roku rozpoczął współpracę z "Rzeczpospolitą". Do Polski wrócił w listopadzie 1998. W 2002 roku został laureatem Nagrody Kisiela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Osobiście zapamiętałem go jako zwolennika zmiany ordynacji do Sejmu, udzielającego publicznie poparcia postulatowi jednomandatowych okręgów wyborczych.

Wypowiadał się m.in. dla JOW TV:
http://jow.pl/index.php?id=116

Będę pamiętać o jednym z najwybitniejszych polskich publicystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.10.2009 11:13

Wielki Człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.