Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9761 miejsce

Zmarł Scott McKenzie, legendarny wykonawca piosenki "San Francisco"

Przeszedł do historii muzyki, przede wszystkim wokalistyki, dzięki jednemu utworowi: głośnej i niezapomnianej piosence Johna Philipsa "San Francisco". Wykonana po raz pierwszy na festiwalu hippisowskim, stała się niemal hymnem tej kultury.

Człowiek ery amerykańskich hippisów Scott McKenzie, niezapomniany wykonawca głośnej piosenki "San Francisco", będącej jednym z hymnów epoki "dzieci-kwiatów", hippisów (ang. to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) z końca lat 60. i początku 70. XX wieku – odszedł na zawsze; zmarł w wieku 73 lat w sobotę 18 sierpnia 2012 r., w swoim domu w Los Angeles. Od kilku lat, według mediów, ciężko chorował.

Scott McKenzie, urodzony na Florydzie jako Philip Wallah Blondheim, miał nie tylko talent muzyczny, ale i wielkie szczęście w życiu. Po wyjeździe z rodzicami do Wirginii, poznał tam Johna Philipsa. I odtąd wszystko potoczyło się jak lawina. Życie muzyczne i prywatne poszło barwnymi torami ku "San Francisco".

Zwolennicy i miłośnicy hippisów pamiętają te kultowe słowa: "If you're going to San Francisco... - "Jeśli wybierasz się do San Francisco, pamiętaj, aby wpiąć kwiaty we włosy" - śpiewał w 1967 roku Scott McKenzie. Początkiem ruchu hippisów był dzień 14 stycznia 1967 roku, związany z The World's First Human Be-in (Pierwszym Światowym Połączeniem Człowieka) w San Francisco.

Tak więc zaczęło się w styczniu 1967 r., podczas The World's First Human Be-in (Pierwsze Światowe Połączenie Człowieka) w San Francisco. Wtedy wyrzucony z Harvardu wykładowca psychologii i piewca LSD Timothy Leary, przemawiał do młodzieży i ogłosił "koniec amerykańskich bożków": pieniądza i pracy, dając początek ery miłości i nowej religii - zmodyfikowanego buddyzmem Zen.

W słynnej dzielnicy San Francisco, Haight-Ashbury, rozpoczął się maraton nieustannego karnawał hippisów. Aż przyszlo lato 1967, które nazwano "latem miłości". Na fali karnawału hippisów pojawiły się dziesiątki nowych zespołów muzycznych, grających utwory w duchu psychodelik (styl muzyki, sztuki i kultury - nazwa od substancji psychoaktywnych wywołujących mistyczne doznania duchowe). Ogromnie ważnym wydarzeniem był wtedy festiwal muzyczny Monterey Pop z 1967 roku.

Wówczas w nowym świecie młodzieżowej kultury pojawił się Scott McKenzie. Trwało "lato miłości", na listach przebojów panowały "All You Need Is Love" The Beatles. San Francisco było już nieoficjalnym centrum hippisowskiej Ameryki. W maju 1967 r. do rozgłośni radiowych trafił właśnie singiel "San Francisco (Be Sure To Wear Flowers in Your Hair)", który niczym błysk pioruna stał się przebojem w USA i Wielkiej Brytanii. Błyskawicznie sprzedał się w siedmiu milionach egzemplarzy.

Wtedy też anonimowy wokalista, Scott McKenzie, stał się z dnia na dzień jedną z najpopularniejszych postaci pokolenia hippisów, czyli "dzieci-kwiatów"(żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym). Wprawdzie jego talent, zdaniem znawców, zapowiadał wielką i poważną karierę, Scott McKenzie "stał się ucieleśnieniem artysty jednego przeboju".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jolka
  • Jolka
  • 21.08.2012 16:56

Jest mi potwornie smutno .Odszedł zbyt wcześnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.