Facebook Google+ Twitter

Zmarł słynny rzeźbiarz awangardzista Jerzy Bereś

Wczoraj zmarł słynny rzeźbiarz Jerzy Bereś. Miał 82 lata. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i uczniem Xawerego Dunikowskiego. Jego dziełem jest m.in. żywy pomnik "Arena" we Wrocławiu.

Żywy Pomnik "Arena" we Wrocławiu / Fot. Masur/Public domainW wieku 82 lat zmarł słynny rzeźbiarz Jerzy Bereś. Informację o śmierci podał portal informacyjny sadeczanin.info.

Jerzy Bereś urodził się 14 września 1930 roku w Nowym Sączu. W 1956 roku ukończył rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem Xawerego Dunikowskiego. Dwa lata później w krakowskim Domu Plastyków otworzył swoją pierwszą indywidualną wystawę. Zaprezentował tam rzeźby wykonane z gipsu i żelazobetonu m.in. Kołysanka i Matka. W 1967 roku wykonał rzeźbę z cyklu Wyrocznia, zbudowana została z naturalnych surowców, charakterystycznych dla jego twórczości.

W swojej twórczości posługiwał się manifestacjami artystycznymi. Głosił postulat wartości "aktu twórczego" nad przedmiotem.
Pierwszą manifestację artystyczną zaprezentował w 1968 roku w Galerii Foksal w Warszawie pt. Przepowiednia I.

Przez lata pracy wykonał Żywy pomnik "Arena" we Wrocławiu, pomnik Władysława Jagiełły w Nidzicy, ołtarz Św. Rodziny w kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Tarnowie oraz rzeźbę "Rondo 1" przed operą w Bydgoszczy.

W listopadzie 2010 roku otrzymał Złotą Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

Zmarł nagle, jeszcze 24 grudnia zasiadł ze swoją rodziną przy wigilijnym stole.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.