Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16041 miejsce

Zmarł Stanisław Barańczak, poeta i tłumacz

26 grudnia 2014 roku w Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak, pisarz, poeta i krytyk literacki, jeden z twórców "Nowej Fali", brat pisarki Małgorzaty Musierowicz. Miał 68 lat.

Stanisław Barańczak z żoną Anną. / Fot. Mariusz Kubik (Wikipedia)Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Debiutował w 1968 roku tomem poezji "Korekta twarzy". W latach 1967–1971 był członkiem redakcji miesięcznika "Nurt". W latach 1967–1969 należał do PZPR. W 1973 uzyskał doktorat za rozprawę o twórczości Mirona Białoszewskiego. Był pracownikiem naukowym UAM, z którego w roku 1977 został usunięty za działalność w KOR.

Stanisław Barańczak był sygnatariuszem Listu 59 (1975 r.) oraz członkiem - założycielem Komitetu Obrony Robotników. Był też jednym z członków zespołu redakcyjnego "Zapisu". W lutym 1977 r. w sfingowanym procesie został skazany za przekupstwo na rok więzienia w zawieszeniu. Uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie, która była apelem o uwolnienie wszystkich ofiar wypadków czerwcowych i tych, którzy stanęli w ich obronie. Wykładał na Uniwersytecie Latającym w Poznaniu i Krakowie oraz podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych (1978 r.).

W 1980 roku aktywnie działał w wielkopolskiej "Solidarności" i wrócił na Uniwersytet Adama Mickiewicza. Otrzymał ofertę pracy w Stanach i opuścił kraj. Od 1981 był wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda w USA. W listopadzie 2006 roku Barańczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Miasta Poznania i Doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego. Cierpiał na chorobę Parkinsona.

Jego dziełem życia jest przetłumaczenie na język polski 20 dramatów Williama Szekspira; znane są także tomiki jego wierszy: "Jednym tchem", "Dziennik poranny", "Ja wiem, że to niesłuszne", "Atlantyda", "Widok z tego świata".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.