Facebook Google+ Twitter

Zmarł Stefan Stuligrosz - twórca "Poznańskich Słowików"

W piątek, 15 czerwca, w szpitalu w Puszczykowie zmarł wybitny dyrygent Stefan Stuligrosz. Twórca chóru Chłopięco-Męskiego "Poznańskie Słowiki" miał 92 lata.

Stefan Stuligrosz podczas jednego z koncertów "Poznańskich Słowików" / Fot. KrejZii/Creative Commons 3.0Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Z rodzinnym miastem związany był od urodzenia aż do śmierci. Tutaj w latach 1931-1937 uczył się w Gimnazjum św. Marii Magdaleny. Po zdaniu matury, przez dwa lata uczył się kupiectwa w Domu Handlowym Woźniaka. Po wybuchu drugiej wojny światowej prowadził konspiracyjny chór, który dawał koncerty w poznańskich kościołach.

Po zakończeniu wojny Stefan Stuligrosz oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski "Poznańskie Słowiki", zostając jednocześnie jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Od 62 lat chór działa przy Filharmonii Poznańskiej.

W 1950 roku ukończył studia w Sekcji Muzykologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Trzy lata później został absolwentem Wydziału Wokalnego oraz Wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury w obecnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z uczelnią tą nie rozstał się jednak po zakończeniu studiów. Pracował jako pedagog, wykładowca dyrygentury chóralnej, kierownik Katedry Chóralistyki, dziekan Wydziału Wokalnego. W latach 1967-1981 był rektorem poznańskiej Akademii Muzycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Odchodzi wybitny człowiek... Cześć Jego pamięci!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 15.06.2012 22:08

Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.