Facebook Google+ Twitter

Zmarł Szimon Peres -​ były prezydent i premier Izraela

W wieku 93 lat zmarł były prezydent i premier Izraela Szimon Peres. W 1994 roku jako minister spraw zagranicznych - za wkład w osiągnięcie porozumienia z Palestyńczykami - otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

W wieku 93 lat zmarł w środę w Tel Awiwie były prezydent Izraela Szimon Peres - poinformowała Izraelska Agencja Prasowa (JTA) oraz inne izraelskie media. Peres 13 września po udarze mózgu trafił do szpitala. Lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej i podłączyli do aparatury do sztucznej wentylacji płuc. Początkowo jego stan wykazywał później oznaki pewnej poprawy, jednak później stale się pogarszał.

Zmarły był prezydentem Izraela w latach 2007-2014, a także dwukrotnym szefem rządu w latach 1984-1986 i 1995-1996. Był posłem do parlamentu (Knesetu) nieprzerwanie od 1959 do 2007.

W 1994 r. wraz z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem i przywódcą Palestyńczyków Jasirem Arafatem został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Został wyróżniony za rozmowy pokojowe, które prowadził jako izraelski minister spraw zagranicznych. Ich wynikiem były porozumienia pokojowe z Oslo między Izraelem i Palestyńczykami.

Szimon Peres urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiszniewie w województwie nowogródzkim na terenie II RP. W 1934 roku wyemigrował do Palestyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Postać interesująca. W Izraelu kontrowersyjna. W każdym razieczłowiek któremu należy się cześć i szacunek. wg mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.