Facebook Google+ Twitter

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Były premier miał 86 lat

W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - ostatni premier PRL i pierwszy III Rzeczpospolitej. Był współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności oraz pierwszym wolnym, niekomunistycznym szefem rządu.

 / Fot. Łukasz Gdak/PolskapresseTadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. W czasach PRL działał w Stowarzyszeniu "PAX", był również związany m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i Klubem Inteligencji Katolickiej. Od 1980 roku był głównym doradcą Lecha Wałęsy i Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność".

Po wprowadzeniu stanu wojennego, Tadeusz Mazowiecki został internowany w Strzebielinku, następnie trafił do obozu w Jaworzu oraz ośrodka internowania w Darłówku. Został zwolniony jako jeden z ostatnich internowanych - 23 grudnia 1982 roku.

Mazowiecki przygotowywał oraz brał udział w rozmowach plenarnych Okrągłego Stołu. Był zwolennikiem przejęcia władzy z rąk PZPR na drodze rokowań i jest jednym z głównych twórców porozumienia, na podstawie którego przeprowadzono pierwsze, częściowo wolne wybory w 1989 roku.

Po wyborach lider "Solidarności" Lech Wałęsa wskazał trzy kandydatury na premiera - Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka i Jacka Kuronia. Koalicjanci wybrali właśnie Mazowieckiego. 19 sierpnia został desygnowany na stanowisko prezesa Rady Ministrów. W swoim sejmowym exposé Mazowiecki mówił o "grubej linii", czyli odcięciu się od błędów władz komunistycznych.

Do upadku rządu Mazowieckiego przyczynił się konflikt z Lechem Wałęsą, który narastał od 1990 roku. W wyborach prezydenckich w 1991 roku przegrał rywalizację z liderem "Solidarności" oraz Stanisławem Tymińskim. 12 stycznia na stanowisku premiera zastąpił go Jan Krzysztof Bielecki.

Jeszcze w 1990 roku stanął na czele nowo powstałej Unii Demokratycznej i rok później uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z jej ramienia. W 1993 roku uzyskał poselską reelekcję. W wyborach w 1997 r. po raz kolejny uzyskał mandat poselski, tym razem z ramienia Unii Wolności. Jednak w 2001 roku UW nie osiągnęła już progu wyborczego.

Tadeusz Mazowiecki od 2010 roku był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Złotym Orderem Herbu Bośni, Orderem Wielkiego Oficera Legii Honorowej i Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zmarł w wieku 86 lat. Był żonaty z Krystyną, miał trzech synów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zmarł w swoje i moje imieniny. Będę to pamiętał, bo to był DOBRY CZŁOWIEK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscyśmy śmiertelni, ale są wśród nas TACY jak Pan Tadeusz, którzy dziełem swego życia zapewniają sobie wielopokoleniową pamięć, czyli poniekąd - nieśmiertelność...
R.I.P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też! "Setne dzięki"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Redakcjo , dziękuję .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odszedł Polityk ugody, porozumienia, zrozumienia i wybaczania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odszedł Wspaniały Człowiek
[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.