Facebook Google+ Twitter

Zmarł Waldemar Świerzy. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu

W wieku 82 lat zmarł Waldemar Świerzy - jeden z najbardziej znanych polskich grafików, współtwórca polskiej szkoły plakatu, autor ponad półtora tysiąca plakatów.

 / Fot. Waldemar ŚwierzyUrodzony w 1931 r. w Katowicach Waldemar Świerzy był artystą plakatu i jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich grafików. Od czasu skończenia studiów w latach 50., stworzył ponad półtora tysiąca plakatów oraz okładek książek i płyt. Był wykładowcą w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie.

Świerzy był przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, czyli grupy artystów-plakacistów, którzy zdobyli światową sławę tworząc plakaty o tematyce kulturalnej. Współpracował z miesięcznikiem "Ty i Ja".

Plakat do filmu Jak informuje TVN24.pl, jego prace wystawiane są m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Ermitażu w Petersburgu, Musee de la Publicite w Paryżu i Institute of Contemporary Art w Londynie.

Otrzymał m.in. złote medale na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti, Grand Prix Toulouse Lautrec za plakat do filmu "Czerwona oberża", a w 2006 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Mimo 82 lat był wciąż aktywnym artystą. Przed śmiercią pracował nad projektem "Nowy Poczet Władców Polski".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.