Facebook Google+ Twitter

Zmarł Wojciech Kilar. Wybitny kompozytor i twórca muzyki filmowej miał 81 lat

Wojciech Kilar nie żyje. Wybitny kompozytor, pianista i kawaler Orderu Orła Białego miał 81 lat.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellWojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie. Gry na fortepianie uczył się m.in. w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Rzeszowie. W 1947 zdobył drugą nagrodę w konkursie dla młodych talentów. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

Jako kompozytor zadebiutował w latach 50. na festiwalu Warszawska Jesień. W 1960 r. został nagrodzony przez bostońską fundację za za odę Béla Bartók. Wraz Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim był współtwórcą sonaryzmu i polskiej szkoły awangardy.

Punktem zwrotnym w jego karierze były nawiązania do tradycji ludowej. W 1974 r. skomponował utwór "Krzesany". Prostota jego dzieł spotkała się z krytyką. Publiczność, nie przejmując się opiniami krytyków dobrze przyjęła utwory sakralne kompozytora.

Wojciech Kilar zasłynął muzyką filmową. Wzbogacił nią 130 filmów w tym hollywoodzkie hity, takie jak "Drakula" Francisa Forda Coppoli czy "Dziewiąte wrota". Utworów Kilara możemy posłuchać również w wielu polskich produkcjach, m.in. w "Przygodach pana Michała", "Rejsie" czy "Panu Tadeuszu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pozostawił po sobie niezapomniane melodie. Ten człowiek rzeczywiście nie całkowicie przeminął...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze smutkiem stwierdzić trzeba, że wiek Zmarłego to raczej schyłek życia, ale żal pozostaje niezmienny: zmarł wielki twórca. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*][*][*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.