Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22579 miejsce

Zmarła aktorka Lauren Bacall

12 sierpnia 2014 roku w Nowym Jorku w wieku 90 lat zmarła amerykańska aktorka Lauren Bacall, laureatka honorowego Oscara za całokształt twórczości artystycznej.

Lauren Bacall. / Fot. domena publicznaAktorka przyszła na świat w Nowym Jorku 16 września 1924 roku. Naprawdę nazywała się Betty Joan Perske. Jej pseudonim artystyczny to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal. Lauren Bacall była córką sprzedawcy Williama Perskego, którego rodzice byli emigrantami z Polski i Nathalie Weinstein - Bacal, sekretarki pochodzącej z Rumunii. Już jako dziecko przyszła gwiazda Hollywood uczęszczała na zajęcia w nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts , skąd trafiła później do broadwayowskich produkcji.

W 1944 roku zadebiutowała na dużym ekranie. W filmie "Mieć i nie mieć" partnerowała Humphreyowi Bogartowi, za którego rok później wyszła za mąż (była czwartą, ostatnią żoną gwiazdora; mieli dwoje dzieci). Razem zagrali jeszcze w filmach "Wielki sen", "Koralowa wyspa", "Mroczne przejście". Jej drugim mężem Bacall był aktor Jason Robards. Ich syn, Sam Robards, jest także aktorem. W 1953 roku zagrała pierwszą rolę komediową u boku Marilyn Monroe i Betty Grable w "Jak poślubić milionera". Sukcesem była rola pani Hubbard, która Lauren Bacall zagrała w filmie "Morderstwo w Orient Ekspresie" (1974).

W 1997 roku w wieku 73 lat aktorka otrzymała swoją pierwszą i jedyną nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Miłość ma dwie twarze". W roku 2010 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.