Facebook Google+ Twitter

Zmarła Anna Świderkówna, wybitna znawczyni kultury antycznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-17 16:49

Zmarła profesor Anna Świderkówna - wybitna biblistka i znawczyni kultury antycznej. Zajmowała się również historią literatury, papirologią i tłumaczeniami z łaciny i greki. Profesor Świderkówna napisała wiele książek popularazujacych Biblię, z których najbardziej znany jest kilkuczęściowy cykl "Rozmowy o Biblii". Była członkiem Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Międzynarodowego Stowarzyszenia Papirologów. Anna Świderkówna miała 83 lata.

Profesor Jan Grosfeld powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zmarła uczona miała niezwykłą umiejętność wyjaśniania Pisma Świętego. Grosfeld podkreślił, że profesor Świderkówna bardzo głęboko rozumiała czym jest chrześcijaństwo.

Zdaniem profesora, po zmarłej pozostanie pustka, bo w swojej dziedzinie nie pozostawiła godnych następców. Jan Grosfeld wspomina, że uczona mimo swojej ogromnej wiedzy, nie traktowała innych ludzi, także młodych jak uczniów, ale jak partnerów.

Ulubionymi księgami profesor Świderkówny były Księga Izajasza i Psalmy. Mówiła, że wielokrotne ich czytanie przynosi odkrywanie nowych treści. Podkreśliła, że Biblię należy czytać codziennie i powinien po nią sięgnąć każdy, kto jeszcze tego nie zrobił.

Biblista, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski powiedział, że profesor Anna Świderkówna zajęła się objaśnianiem Biblii dla tych, którzy - tak jak ona kiedyś - sięgają po nią bez większego przygotowania. Dlatego w jej książkach mamy ogromną intelektualną i duchową świeżość - mówi ksiądz Chrostowski.
Ksiądz przypomina też, że mówiąc o dorobku profesor Świderkówny nie wolno zapominać o jej konferencjach i wykładach bilbijnych. Ksiądz Chrostowski podkreślił, że profesor Świderkówna do końca zycia zachowała wielką pogodę ducha i młodzieńczą fascynację światem Biblii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.