Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25468 miejsce

Zmarła Cesária Évora. Bosonoga diva miała 70 lat

Urodzona 27 sierpnia 1941 w Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka artystka zmarła w sobotę 17 grudnia 2011 w São Vicente. Piosenkarka wykonująca mornę, nazywana często "bosonogą divą", znana była ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia.

 / Fot. EPA/PETER KOLLANYI / Fot. .W sobotę 17 grudnia 2011 roku w wieku 70 lat zmarła jedna z największych wokalistek sceny morn. Gatunek z wysp Zielonego Przylądka charakteryzujący się bardzo spokojną i melodyczną linią muzyczną. Działa aktywnie od 1957 roku.

Jak podaje portal Onet.pl: "problemy pojawiły się po tym, jak artystka w maju 2010 roku przeszła zabieg na otwartym sercu. Paryscy lekarze nakazali jej odwołać kolejne występy. To skłoniło artystkę oraz jej menadżera do podjęcia decyzji i zakończeniu kariery".

W Polsce znana jest z duetu z Kayah - utwór nosi tytuł Embarcacao.

Pomimo, że posiadała przydomek "Królowa morny" i "Cesarzowa Wysp Zielonego Przylądka", ona sama zwykła mówić o sobie: "ja jestem po prostu Cesária".

Oficjalny powód śmierci diwy nie jest jeszcze znany.

"Bosonoga diva" - kariera


W wieku 16 lat artystka zaczęła śpiewać publicznie w portowych barach, wtedy też dla radia zarejestrowała pierwsze nagrania. W 1975 roku po paśmie niepowodzeń przestała śpiewać. Do muzyki powróciła na szczęście po kilku latach. Wtedy nagrała też dwie płyty: zbiorową w Portugalii, wraz z innymi piosenkarkami z Republiki Zielonego Przylądka, oraz solową. Obie pozostały bez dużego rozgłosu.

 / Fot. EPA/ARDUINO VANNUCCHIW 2004 roku jej płyty otrzymały status złotych i platynowych. Album Voz d’Amor (Głos miłości) zdobył nagrodę Grammy w kategorii World Music. W tym samym roku śpiewaczka otrzymała nagrodę "Medaille des Arts et de la Litterature" oraz "Victoires de la Musiques". Ostatnia płyta Evory nosi tytuł "Rogamar", a wydana została przed pięcioma laty, tj. w 2006 roku. Album daje wyraz temu, jak bardzo artyska przywiązana była do muzycznej tradycji w jej kraju.

27 lipca 2007 roku ówczesny prezydent Francji, Jacques Chirac, przyznał artystce "Order Legii Honorowej", czyli najwyższe odznaczenie państwowe.

Posłuchaj muzyki Cesarii Evory ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Była moją ulubioną piosenkarką.
Była wielką artystką.
Żal ogromny , że odeszła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tagi
  • tagi
  • 19.12.2011 10:23

Cesária
Évora
nie żyje Evora
Evora nie żyje
Cesaria Evora nie żyje
śmierć artystki
morna
muzyka
bosonoga diwa nie żyje
nie żyje bosonga diva
bosonga diva
duet z Kayah
Kayah Evora
Evora Kayah
artystka która występowała z Kayah

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żal ogromny :( - na szczęście posiadam jej "La diva aux pieds us" i "Mar Azul", których słucham z niezmienną przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bylem fanem tej artystki, wiem jak dużo zrobiła dla swojego kraju,przykra wiadomość że nie żyje

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest bardzo smutna wiadomość. Tę artystkę uwielbiam. Wielki żal, że odeszła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.