Facebook Google+ Twitter

Zmarła córka Józefa Stalina. Miała 85 lat

Zmarła jedyna córka Józefa Stalina - Lana. Jej życie było napiętnowane przez nazwisko ojca, a ona sama nigdy nie znalazła własnego miejsca.

 / Fot. public domainPrzez ojca nazywana "wróbelkiem", Swietłana Stalina przeszła bardzo długą drogę, by osiągnąć upragniony spokój i szczęście. Niestety nigdy się jej to nie udało.

Przyszła na świat 28 lutego 1926 r. W 1932 r. jej matka popełniła samobójstwo. 6-letniej wówczas dziewczynce powiedziano, że zmarła na niezdiagnozowane zapalenie wyrostka. Prawdę poznała dopiero w wieku szesnastu lat.

Swietłana nie bała się sprzeciwić ojcu. Wbrew jego woli poślubiła Żyda, który był jej kolegą ze studiów. Miała z nim jedno dziecko - syna Józefa. Małżeństwo to nie było jednak szczęśliwe i już po 2 latach Lana decyduje się na rozwód.

W 1949 r. powtórnie wyszła za mąż. Tym razem mogła liczyć się z pełną aprobatą ojca, gdyż kandydat na męża był synem bliskiego współpracownika Stalina. Z tego związku Swietlana miała córkę. Małżeństwo skończyło się kolejnym rozwodem.

Po śmierci ojca w 1953 r. zmieniła nazwisko na Alliłujewa, które było panieńskim nazwiskiem jej matki. Zdecydowała się na wyjazd ze Związku Radzieckiego. Przebywała w Indiach, Europie. Wreszcie trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymała azyl polityczny. Jednocześnie stała się najbardziej znanym radzieckim uciekinierem.

W 1967 r. potępiła oficjalnie radziecki reżim. KGB chciało ją zabić, jednak powstrzymał fakt, iż zagraniczne media i policja od razu odkryłyby przyczynę śmierci córki Stalina.

Osiedliła się w Princeton. Spaliła sowiecki paszport i skrytykowała czyny swojego ojca, nazywając go "moralnym i duchowym potworem".

W 1970 r. Swietłana poślubiła Williama Wesleya Petersa. Ten związek również nie dał jej upragnionej stabilizacji i po dwóch latach para była już w separacji. Sąd przyznał jej prawo opieki nad ośmiomiesięczną córką Olgą. W 1973 r. jej ostatnie małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

w dziejach,nie On byl pirwszym inie On ostatnim; zawsze ktos bedzie chcial byc lepszym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, bez przesady z tym współczuciem! Miała słabą osobowość, ot wszystko:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko współczuć takiego ojca i takiego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 30.11.2011 08:58

Zniszczenia jakich dokonywał Stalin dotyczyły jego rodziny i jego samego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gag
  • Gag
  • 29.11.2011 23:12

Jak to dobrze ,ze jeden juz nie będzie miał dzieci a ten drugi tylko pozostawi po sobie smród

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.