Facebook Google+ Twitter

Zmarła Doris Lessing. Laureatka Nagrody Nobla miała 94 lata

Brytyjska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2007 roku, zmarła w nocy z soboty na niedzielę w wieku 94 lat.

 / Fot. Elke Wetzig; WikipediaPortal "The Guardian" cytuje wypowiedzi jej agenta: "Była wspaniałą pisarką i kobietą". Brytyjski Twitter zalała fala kondolencji i klepsydr poświęconych autorce "Złotego notesu".

W Polsce wydano około dwudziestu dzieł pisarki, w tym jej powieści, takie jak "Piąte dziecko", "Podróż Bena", czy zbiory opowiadań takie jak "Mrowisko: opowiadania".

Urodziła się w Persji (obecnym Iranie) w 1919 roku, jako córka urzędnika i pielęgniarki, w latach 20. wyjechała z rodziną do Rodezji (Zimbabwe), a w latach 30. zamieszkała w Wielkiej Brytanii. Sympatyzowała z komunistycznymi organizacjami. Nazwisko Lessing przejęła po drugim mężu, którego poznała w lewicowym klubie literackim. Debiutowała w 1950 roku książką "Trawa śpiewa".

Jej proza była zaangażowana społecznie, sama Lessing często zabierała głos w debatach publicznych, krytykując apartheid w RPA, zamachy IRA, Georga W. Busha, czy Tony'ego Blaira.

Nagrodę Nobla otrzymała w wieku 88 lat. W uzasadnieniu napisano: "... jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.