Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5908 miejsce

Zmarła Ewa Curie Labouisse – córka polskiej noblistki

22 października, w nowojorskiej rezydencji Sutton Place, zmarła Ewa Curie Labouisse. Była córką Marii i Piotra Curie, dziennikarką, pisarką, reporterką, pianistką, politykiem, a także biografką swojej matki. Miała 103 lata.

Zdjęcia rodziny Curie

Przyszła na świat 6 grudnia 1904 roku, jako druga córka państwa Curie. Studiowała literaturę i pianistykę. W odróżnieniu od swojej starszej siostry Ireny, która podążyła drogą swojej matki i zajęła się nauką, zapragnęła kariery artystycznej. W 1937 roku napisała biografię swojej matki „Madame Curie”. Pozycja ta doczekała się edycji w 80 krajach. Do Polski trafiła w 1938 roku jako „Maria Curie”.

Ewa wyjechała z Francji zaraz po wkroczeniu Niemców. Udała się do Anglii. Tam, w latach 1940-44 była korespondentką wojenną. Przeżycia z tego okresu zebrała w książce „Journey Among Warriors”. Za ten zbiór reportaży została nominowana do Nagrody Pulizera w 1944 roku.

Po zakończeniu wojny zajmowała się sprawami dotyczącymi kobiet w rządzie Charlesa da Gaulle'a. Należała wówczas do grona wybitnych intelektualistów europejskich, którzy popierali powstanie państwa Izrael. Apelowała do ONZ, aby jak najszybciej podjęto rezolucję w tym temacie. W latach pięćdziesiątych XX wieku była asystentką sekretarza generalnego NATO. Na tym stanowisku wykazała się wielka aktywnością w zwalczaniu hegemonizmu sowieckiego. Jej zdaniem, użycie broni nuklearnej, która powstała dzięki odkryciom jej matki, ma moralne uzasadnienie jako narzędzie nacisku w „zimnej wojnie”.

Została żoną wybitnego amerykańskiego dyplomaty Henry'ego Labouisse'a. Był on ambasadorem w wielu krajach i sekretarzem generalnym UNICEF przez niemal 20 lat. Dzięki niemu organizacja ta rozkwitła. Jego działalność sprawiła, że UNICEF'owi przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Ewa także była bardzo zaangażowana w działalność na rzecz dzieci w różnych misjach, niosąc im pomoc odwiedziła 109 krajów.

Została odznaczona wieloma orderami i nagrodami, jednakże zabrakło wśród nich Nobla. Żartowała, że jako, że w jej rodzinie było pięć Nobli – dwa dla matki, po jednym dla ojca, siostry, szwagra i męża – fakt, że jej się nie udało go zdobyć jest wstydem dla rodziny. Pierwsze polskie odznaczenie otrzymała w 1937 roku z rąk prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczył on Ewę Curie Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za ciekawego (mimo, że o śmierci...) newsa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.