Facebook Google+ Twitter

Zmarła Ewa Szumańska

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-17 19:20

Dzisiaj we Wrocławiu zmarła Ewa Szumańska - polska pisarka, reportażystka, scenarzystka filmowa, satyryk i autorka słuchowisk radiowych.

Ewa Szumańska urodziła się 20 maja 1921 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej należała do AK i uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Sztuki aktorskiej uczyła się w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie. Pracowała w teatrach w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. W 1948 roku zadebiutowała słuchowiskiem "Eglantyna".

Ewa Szumańska była autorką kilkuminutowych skeczy radiowych noszących tytuł "Z pamiętnika młodej lekarki". Nadawane one były w latach 1975 - 1981, potem ponownie od 1989 do 2007 roku w słuchowisku "60 minut na godzinę" oraz w programie "ZSYP". Scenki odgrywali artyści wrocławskiego Studia 202.

Ten humorystyczny cykl gromadził przy radioodbiornikach wielu słuchaczy. Najczęściej zaczynał się słowami "Będąc młodą lekarką, przyszedł raz do mojej przychodni pacjent...", a dalej można było usłyszeć np."Zręcznym ruchem zadałam pacjentowi narkozę" (i tu dał się słyszeć odgłos uderzenia tępym narzędziem) lub "Po cóż mówić o rewanżu? Wystarczy mi naukowa satysfakcja. I mała koperta". na co pacjent odpowiadał "A tu się rewanżuję na parapecie".

W roli młodej lekarki przyjmującej w swej poradni pacjentów z różnymi schorzeniami występowała Ewa Szumańska. Pacjentami byli Jan Kaczmarek i Sanisław Szelc.Od 1982 roku współpracowała z Tygodnikiem Powszechnym.

Wydała m.in.: "Ślady na oceanie" (1963), "Czekanie na pilota" (1966), "Blizna" (1969), "Santa Maria" (1971), "Kołysanie" (1972), "Camping" (1977), "Miłość w odcieniu ochry" ,"Moi przyjaciele Latynosi" (1981), "Bizary" (1987), "Pięć lat" (1989), "Obecność" (autobiografia, 1992), "Skrwawione wzgórza Afryki" (1996).

W 1977 r. otrzymała nagrodę miasta Wrocławia, zaś w 1999 - nagrodę prezydenta Wrocławia. Uhonorowano ją również Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Smutna wiadomość [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jej felietoniki w "Tygodniku Powszechnym" były perełkami dziennikarskiej wypowiedzi. Teksty Ewy Szumańskiej nasycone były ciepłym humorem, świadczyły o jej wrażliwości i dowodziły,że Autorka reprezentuje format osobowości z najwyższej półki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo przykra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirosław
  • Mirosław
  • 17.05.2011 22:40

Wyjątkowa osobowość, skromna acz wybitna postać, która mimo wszechstronnego talentu pozostanie w naszej pamięci jako "młoda lekarka", której głos wywoływał serdeczny uśmiech. Dzięki za ten uśmiech, Pani Ewo! Nam smutno, ale w niebie będzie teraz weselej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z sentymentem... Czytaj wspomnienie o pacjencie, Janie Kaczmarku: "Serwus, Janek! Ścieżkami młodego artysty kabaretowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jola
  • Jola
  • 17.05.2011 20:32

Mam pytanie: czy dając punkty ujemne oceniacie Państwo negatywnie fakt śmierci p. Ewy Szumańskiej (Pokój Jej Duszy), czy artykuł Pani Krzysiak?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.