Facebook Google+ Twitter

Zmarła Ewa Szumańska

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-17 19:20

Dzisiaj we Wrocławiu zmarła Ewa Szumańska - polska pisarka, reportażystka, scenarzystka filmowa, satyryk i autorka słuchowisk radiowych.

Ewa Szumańska urodziła się 20 maja 1921 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej należała do AK i uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Sztuki aktorskiej uczyła się w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie. Pracowała w teatrach w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. W 1948 roku zadebiutowała słuchowiskiem "Eglantyna".

Ewa Szumańska była autorką kilkuminutowych skeczy radiowych noszących tytuł "Z pamiętnika młodej lekarki". Nadawane one były w latach 1975 - 1981, potem ponownie od 1989 do 2007 roku w słuchowisku "60 minut na godzinę" oraz w programie "ZSYP". Scenki odgrywali artyści wrocławskiego Studia 202.

Ten humorystyczny cykl gromadził przy radioodbiornikach wielu słuchaczy. Najczęściej zaczynał się słowami "Będąc młodą lekarką, przyszedł raz do mojej przychodni pacjent...", a dalej można było usłyszeć np."Zręcznym ruchem zadałam pacjentowi narkozę" (i tu dał się słyszeć odgłos uderzenia tępym narzędziem) lub "Po cóż mówić o rewanżu? Wystarczy mi naukowa satysfakcja. I mała koperta". na co pacjent odpowiadał "A tu się rewanżuję na parapecie".

W roli młodej lekarki przyjmującej w swej poradni pacjentów z różnymi schorzeniami występowała Ewa Szumańska. Pacjentami byli Jan Kaczmarek i Sanisław Szelc.Od 1982 roku współpracowała z Tygodnikiem Powszechnym.

Wydała m.in.: "Ślady na oceanie" (1963), "Czekanie na pilota" (1966), "Blizna" (1969), "Santa Maria" (1971), "Kołysanie" (1972), "Camping" (1977), "Miłość w odcieniu ochry" ,"Moi przyjaciele Latynosi" (1981), "Bizary" (1987), "Pięć lat" (1989), "Obecność" (autobiografia, 1992), "Skrwawione wzgórza Afryki" (1996).

W 1977 r. otrzymała nagrodę miasta Wrocławia, zaś w 1999 - nagrodę prezydenta Wrocławia. Uhonorowano ją również Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Smutna wiadomość [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jej felietoniki w "Tygodniku Powszechnym" były perełkami dziennikarskiej wypowiedzi. Teksty Ewy Szumańskiej nasycone były ciepłym humorem, świadczyły o jej wrażliwości i dowodziły,że Autorka reprezentuje format osobowości z najwyższej półki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo przykra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirosław
  • Mirosław
  • 17.05.2011 22:40

Wyjątkowa osobowość, skromna acz wybitna postać, która mimo wszechstronnego talentu pozostanie w naszej pamięci jako "młoda lekarka", której głos wywoływał serdeczny uśmiech. Dzięki za ten uśmiech, Pani Ewo! Nam smutno, ale w niebie będzie teraz weselej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z sentymentem... Czytaj wspomnienie o pacjencie, Janie Kaczmarku: "Serwus, Janek! Ścieżkami młodego artysty kabaretowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jola
  • Jola
  • 17.05.2011 20:32

Mam pytanie: czy dając punkty ujemne oceniacie Państwo negatywnie fakt śmierci p. Ewy Szumańskiej (Pokój Jej Duszy), czy artykuł Pani Krzysiak?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.