Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7392 miejsce

Zmarła Halina Kosętka, historyk literatury, sienkiewiczolog

14 maja br. zmarła prof. dr hab. Halina Kosętka, literaturoznawca, wiceprezes Zarządu Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Halina Kosętka / Fot. www.up.krakow.pl Halina Kosętka, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa w latach 2001 - 2012 oraz Kierownika Studium Doktoranckiego na Wydziale Humanistycznym. Była też pracownikiem Instytutu Humanistyczno-Artystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała 2 kwietnia 1982 roku na podstawie dysertacji Z dziejów recepcji Trylogii Henryka Sienkiewicza w dwudziestoleciu międzywojennym. Wokół polemik z Olgierdem Górką pod kierunkiem prof. dr. hab. Lecha Ludorowskiego w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Książka oparta na dysertacji została opublikowana w 1985 r.

Tytuł doktora habilitowanego otrzymała za monografię Adaptacje sceniczne dzieł prozatorskich Henryka Sienkiewicza 10 grudnia 1998 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Jest to pełna rejestracja teatralnych i muzycznych adaptacji utworów Henryka Sienkiewicza - nowel, Trylogii, Quo vadis, Krzyżaków oraz W pustyni i w puszczy w Polsce i za granicą od roku 1880 do roku opracowania książki.

Od początku swojej działalności naukowej związana była z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Krakowie (obecnie: Uniwersytet Pedagogiczny), gdzie przez długie lata pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Była autorką książek i artykułów, a także redaktorką tomów zbiorowych, recenzentką prac naukowych i podręczników szkolnych. M. in. promotorem pracy doktorskiej Barbary Jandy Historia, działalność i dokonania Ogólnopolskiego Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w 2008 roku.

Pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu Towarzystwa im. H. Sienkiewicza, członka Zespołu Redakcyjnego „Studiów Sienkiewiczowskich. Studies on Henryk Sienkiewicz” oraz Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Historii Prasy Polskiej” Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie. Zajmowała się twórczością pozytywistów polskich, w tym przede wszystkim Henryka Sienkiewicza. W ostatnich latach życia pracowała nad monografią ekranizacji dzieł Sienkiewicza. Przygotowaniem do niej była wydana w ostatnim roku książka Sienkiewicz na ekranie. Dokumentacja recepcji filmowej.

Była członkiem Senatu Uczelni Uniwersytetu Pedagogicznego w latach 2002 – 2008 oraz uczestniczyła w pracach Senackich Komisji: Dydaktycznej i Wydawniczej, członkiem Społecznego Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, członkiem Zarządu Towarzystw: Henryka Sienkiewicza i Marii Konopnickiej, a także członkiem Komisji Polskiej Akademii Umiejętności oraz redaktorem naukowym serii wydawniczej Kraków-Lwów. Książki-Biblioteki-Czasopisma

W uznaniu zasług Halina Kosętka odznaczona była m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej Złotą Odznaką Zasłużony dla Miasta Krakowa z Ziemi Krakowskiej oraz „Honoris Gratia” oraz wyróżniona licznymi nagrodami resortowymi i uczelnianymi.

Profesor Halina Kosętka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie, przeżywszy 67 lat.
Msza święta żałobna odprawiona zostanie w dniu 20 maja 2013 r. o godz. 9.00 w kaplicy na cmentarzu Podgórskim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapraszam na krótki film zmontowany w 3 rocznicę śmierci prof. Haliny Kosętki znawczyni literatury Henryka Sienkiewicza i jej ekranizacji https://www.youtube.com/watch?v=aKofq1D2Vno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.