Facebook Google+ Twitter

Zmarła Helen Suzman – ikona walki z apartheidem

Helen Suzman, jedyna biała deputowana pochwalająca koniec apartheidu w parlamencie byłego rasistowskiego reżimu RPA, zmarła w wieku 91 lat.

 / Fot. EPA/JON HRUSASuzman rozpoczęła swoją działalność w epoce gdy jedynie niewielka część Afrykanerów wspierała ją w walce przeciw systemowi segregacji rasowej. Ta niepozornie wyglądająca kobieta zajęła się obroną praw czarnoskórej ludności w czasie gdy parlament był zarezerwowany tylko dla białych.

Jej imię dwukrotnie pojawiało się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla, z tym że Akademia w Sztokholmie nigdy nie przyznała jej nagrody. Otrzymała za to liczne wyróżnienia organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka.Była jedną z nielicznych białych, którzy zyskali szacunek czarnoskórej większości. Suzman kilkakrotnie składała wizytę Nelsonowi Mandeli w więzieniu na Robben Island.

Przywołując, nie bez emocji, pierwszą wizytę Helen Suzman w więzieniu, człowiek, który symbolizował walkę przeciwko apartheidowi, i który został pierwszym czarnym prezydentem Republiki Południowej Afryki powiedział: “To było zarazem dziwne i cudowne, widzieć tę odważną kobietę, wchodzącą do naszych cel i spacerującą z nami na dziedzińcu więzienia. “

Na wieść o jej śmierci, fundacja Nelsona Mandeli, odpowiedzialna za komunikację z byłym prezydentem, który wycofał się z życia politycznego ogłosiła, że RPA straciło “wielką patriotkę jak i nieustraszoną wojowniczkę w walce przeciw apartheidowi”.

Przez wiele lat, będąc członkinią federalnej partii postępowej, małej formacji liberalnej, Helen Suzman musiała znosić docinki i zniewagi takie jak “Wracaj do Moskwy” lub “Wracaj do Izraela” - aluzje do jej żydowskiego pochodzenia. Jej kłótnie w parlamencie z prezydentem P.W. Botha, którego ochrzciła mianem “Matki przełożonej” stały się legendarne. Któregoś dnia odparowała: “Nie boje się Pana, nigdy się nie bałam, I nigdy nie będę się bała. Zresztą w ogóle nie myślę o Panu”.

Helen Suzman zmarła 1 stycznia w Johannesburgu.

Źródła: France 24
Jeune AfriqueWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.