Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11558 miejsce

Zmarła Maja Plisiecka, światowej sławy tancerka i choreografka

Światowa kultura poniosła kolejną niepowetowaną stratę. 2 maja 2015 roku w Monachium zmarła na zawał serca wybitna tancerka, primabalerina teatru rosyjskiego Maja Plisiecka. W listopadzie skończyłaby 90 lat.

Maja Plisiecka w balecie Romeo i Julia Prokofjewa (1961 r.) / Fot. Mikhail Ozerskiy/wikipedia.orgMaja Plisiecka przyszła na świat 20 listopada 1925 roku w Moskwie. W latach 1932 – 1943 uczyła się w tamtejszej szkole baletowej. Od 1943 roku tańczyła w Teatrze Bolszoj w Moskwie jako solistka, gdzie w 1945 została baleriną, a w 1962 - primabaleriną. Od 1959 roku brała udział w licznych światowych tournée z Teatrem Bolszoj. Występowała także gościnnie m.in. z zespołami Paris Opera Ballet, Ballet National de Marseilles i Ballet du XXe siécle. Największe kreacje stworzyła w repertuarze klasycznym oraz w baletach rosyjskich, m.in. w "Romeo i Julii" Siergieja Prokofjewa, "Fontannie Bakczyseraju" Borisa Asafiewa i "Spartakusie" Arama Chaczaturiana. Jej popisową partią, którą zapisała się na stałe w historii światowego baletu była Odetta w "Jeziorze łabędzim" Piotra Czajkowskiego. Zatańczyła ją ponad 500 razy.

W 1972 roku Maja Plisiecka zadebiutowała jako choreografka. Od 1983 do 1984 roku była dyrektorem baletu Opery Rzymskiej, a w latach 1987 – 1990 dyrektorem artystycznym Ballet del Teatro Lírico Nacional de Madrid. Pracowała równocześnie jako reżyserka i choreografka. W 1995 r. wydała autobiografię "Ja, Maja Plisiecka". Jej mężem był rosyjski kompozytor Rodion Szczedrin.

19 listopada 2008 z rąk ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Plisiecka odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ta wybitna osobowość artystyczna posiadała również m.in. francuską Legię Honorową, Nagrodę Leninowską, Order Lenina i tytuły Ludowej Artystki ZSRR i RFSRR i Bohatera Pracy Socjalistycznej. Artystka posiadała także obywatelstwo hiszpańskie i litewskie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.