Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3351 miejsce

Zmarła Maria Sienkiewicz, aktorka, wnuczka Henryka Sienkiewicza

30 grudnia, w wieku 81 lat, zmarła Maria Sienkiewicz – najmłodsza wnuczka Henryka Sienkiewicza, córka jego syna Henryka Józefa i Zuzanny z Cieleckich.

Maria Sienkiewicz / Fot. Zdjęcie przekazane przez Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku Maria Sienkiewicz była aktorką teatralną. Przez wiele lat prezentowała w całym kraju i poza jego granicami swój monodram „Mój dziad Henryk”. Powstał on – jak zaświadcza Barbara Wachowicz, autorka opowieści o rodzinie Henryka Sienkiewicza –w zakopiańskim domu Dembowskich, zwanym „Chatą”, a potem z Marią „objechał pół świata od Australii po Francję”. Premiera miała miejsce 14 kwietnia 1980 r. w poznańskim Muzeum Sienkiewicza. Wśród widzów wywoływał zawsze żywy oddźwięk, po występach pisano: „Powiało prawdziwą Polską…”. Śladem jej aktorskiej drogi są księgi pamiątkowe z lat 1980-1999, zawierające zapis wrażeń odbiorców monodramu.

Często uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą, w uroczystościach nadania placówkom jego imienia, odwiedzała szkoły, których patronem był jej dziadek. Była honorowym gościem obchodów rocznicowych i okolicznościowych, jak podczas odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza w Vevey w Szwajcarii. Podczas spotkań wnuczka pisarza opowiadała m.in. o dzieciństwie i licznych podróżach sławnego dziadka oraz pierwszym jego małżeństwie z jej babką, Marią Szetkiewicz, a także o niełatwych kolejach losu swej rodziny.

Sama aktorka, wspominając swoje dzieciństwo, wskazywała początki swej drogi życiowej: „Zasłyszawszy pierwsze o Dziadzie mym legendy i opowieści, skojarzyłam go sobie w czteroletnim sercu – z onymż husarzem-strażnikiem [zwieńczającym budowlę pałacyku w Oblęgorku, obecnie Muzeum Henryka Sienkiewicza-przyp. A.A.-Ś.] i zaraz pochwaliłam się niani – Czy wiesz, że mój dziadek był wielki wodzem rycerzy?”.

Urodziła się w 1930 r. Jej dom rodzinny mieścił się w Oblęgorku, w dworku, jaki Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu na jubileusz pracy literackiej w 1900 r. Ostatnie lata życia upłynęły w Domu Aktora w Skolimowie, w dzielnicy Konstancina-Jeziorny.

Barbara Wachowicz w swej monografii „Dom Sienkiewicza” zapisała o Marii, zwanej zdrobniale Marą: „urzekająco serdeczna w kontaktach, prawdziwie „odludna”, jakby rzekł Wańkowicz”. Autorka przywołuje zdanie krytyków: „bezpośredniość i prostota, urok, wdzięk smukłej sylwetki pięknej kobiety o sienkiewiczowskich rysach”.

Pogrzeb Marii Sienkiewicz odbędzie się w kościele parafialnym w Chełmcach koło Oblęgorka, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się grobowiec rodzinny.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Barbary Wachowicz "Dom Sienkiewicza", Warszawa 2000

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zawsze jest mi bardzo smutno, gdy odchodzą ludzie Nieprzeciętni, a Wielkie wydarzenia i Wielcy Ludzie byli częścią Ich samych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.