Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5263 miejsce

Zmarła Monika Szwaja, autorka bestsellerów dla kobiet

22 listopada 2015 roku w jednym ze szczecińskich szpitali zmarła autorka niezwykle poczytnych książek, Monika Szwaja. Miała 66 lat.

Monika Szwaja w Międzyzdrojach w 2009 roku. / Fot. Radosław Drożdżewski/WikipediaTwórczyni piętnastu powieści urodziła się 12 grudnia 1949 roku w Krobielewku. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Monika Szwaja pracowała w szczecińskim oddziale Telewizji Polskiej, skąd została zwolniona w czasie stanu wojennego (wróciła tam w 1989 roku). Następnie przez osiem lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego i historii w karkonoskiej miejscowości Podgórzyn. Doświadczenia z tego okresu opisała w debiutanckiej powieści "Jestem nudziarą" wydana w 2003 r. Od tego czasu zajmowała się już wyłącznie pracą literacką. Opublikowała m.in. takie powieści, jak "stateczna i postrzelona", "Dom na klifie", "Powtórka z morderstwa" i trylogię, której główną bohaterką była Wika Sokołowska.

Od 2007 roku Monika Szwaja wydawała kolejne swoje książki we własnym wydawnictwie Sol. Ostatnią z nich była wydana dwa lata temu powieść "Anioł w kapeluszu". Pisała również teksty piosenek, głównie szant. W 2004 roku otrzymała tytuł Ambasadora Szczecina, miasta, z którym związana była od trzeciego roku życia. W Radiu Szczecin pracuje jako producent i realizator dźwięku jej syn, Wawrzyniec Szwaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby Jej twórczość i Tam, gdzie się udała - nigdy nie ustała. Wieczny Odpoczynek racz Jej dać Panie. A światłość wiekuista, niechaj Jej świeci - na wieki wieków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.