Facebook Google+ Twitter

Zmarła najstarsza hipopotamica w Europie

W nocy z 29 na 30 marca w warszawskim zoo zdechła hipopotamica Anielka. - Nie wiemy dokładnie jaka była przyczyna zgonu. Z pewnością miało to związek z jej wiekiem - mówi Andrzej Zieliński, kierownik działu hodowlanego.

<a href="http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=9512&picture=hipopotam">Hipopotam</a> przez Alban Lika / Fot. Alban LikaKrótka historia długiego życia

Anielka przez długie lata była atrakcją warszawskiego zoo. Jeszcze cztery lata temu mogliśmy przeczytać w "Gazecie", że Aniela tylko je i śpi. Okazuje się, że najstarszy mieszkaniec ogrodu miał dosyć barwne życie. Aniela miała kilkoro potomków, przeżyła nawet swojego partnera Gucia, który choć był młodszy od niej, zdechł na zawał serca.

W 2008 roku Aniela musiała przeprowadzić się do nowej hipopotamiarni. W związku z tym opiekunowie obawiali się jak zwierzę zareaguje na zmiany. Tymczasem lubiąca zaskakiwać hipopotamica sama zadecydowała o przeprowadzce. Weszła do pomieszczenia i szybko zaaklimatyzowała się w nowym lokum. Kierownik Działu Hodowlanego- Andrzej Zieliński wątpił, aby Aniela znalazła tu miłość.

Knut- najsłynniejszy niedźwiadek nie żyje

Kiedy wydawało się, że w jej długim życiu nic się już nie wydarzy, okazało się, Aniela przeżywała drugą młodość. Wiadomość o burzliwym uczuciu między nią a hipopotamem Hugo zaskoczyła zarówno fanów Anieli jak i opiekunów. - Jakby pojechała do spa i nabrała energii - oceniała Ewa Zbonikowska, wicedyrektor ogrodu w rozmowie z Gazeta.pl- Doszło nawet do krycia, a tego nikt się nie spodziewał.

Wiadomość o pogarszającym się stanie hipopotamicy zasmuciła pracowników placówki
Aniela zaniemogła w czwartek w swoim pomieszczeniu. Mimo usilnych starań nie zdołała się podnieść - informuje "Życie Warszawy".- Dostała odleżyn. Trzeba było ją wepchnąć do wody, w basenie jej będzie lepiej - podkreślała w rozmowie z gazetą Ewa Zbonikowska, wicedyrektorka zoo. Mimo niepocieszających prognoz na temat stanu zwierzęcia, pracownicy placówki mięli nadzieję na . Jednak dyrektor nie ukrywał, że rokowania nie są zbyt optymistyczne. - To bardzo stare zwierzę - podkreślał.

Tygodniowa walka o życie Anielki zakończyła się niepowodzeniem

W ciągu ostatnich kilku dni, hipopotamica prawie nie jadła, miała trudności z chodzeniem, nie dochodziła do basenu. Dolegał jej niedowład tylnych łap.

W nocy z 29 na 30 marca zwierzę zdechło. - Nie wiemy dokładnie jaka była przyczyna zgonu. Z pewnością miało to związek z jej wiekiem - mówi kierownik działu hodowlanego - Andrzej Zieliński. Dała się lubić, była spokojna, prawie nie chorowała. Jest nam ogromnie przykro, jednak liczyliśmy się z takim biegiem wydarzeń"- dodaje Zieliński.

Hugo zostaje sam

Obecnie na terenie obiektu przebywa tylko jeden hipopotam - samiec Hugo, który w warszawskim zoo mieszka od 2 lat. Hugo ma dopiero 4 lata, brak Anielki nie powinien znacząco wpłynąć na jego samopoczucie - mówi kierownik działu hodowlanego. Kierownicy zoo już poszukują partnerki dla hipopotama, prawdopodobnie z Portugalii.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

paweł stec
  • paweł stec
  • 07.06.2011 23:51

w tytule błąd... zdechła a nie zmarła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 31.03.2011 08:10

Poprawiam błąd - informacja o konkursie
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.