Facebook Google+ Twitter

Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holokaust. Alice Herz-Sommer miała 110 lat

W niedzielę w Wielkiej Brytanii zmarła Alice Herz-Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holokaust. Kobieta trafiła do obozu koncentracyjnego w Terezinie w latach 1943-1945. Zmarła w wieku 110 lat.

 / Fot. By Godot13 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsAlice Herz-Sommer przed II wojną światową była uznawana za jednego z najlepszych pianistów w Czechosłowacji. Jednakże w 1943 roku została wysłana do obozu koncentracyjnego wraz z mężem i synem. Została przetransportowana z okupowanej w tym czasie przez Niemców Pragi.

Szacuje się, że w czasie II wojny światowej do obozu koncentracyjnego w Terezinie trafiło ok. 140 tys. Żydów. 33 tys. zginęło w obozie, natomiast ok. 80 tys. zostało przetransportowanych do innych obozów, m.in. do Auschwitz.

Herz-Sommer z synem trafili do tej grupy więźniów, którzy przeżyli pobyt w obozie i którzy doczekali się wyzwolenia ze strony sowietów w 1945 roku. Natomiast mąż Alice, Leopold, został przewieziony do innego obozu - informuje TVN24.pl.

Kobieta, wspominając swój pobyt w Terezinie, twierdziła, że przy życiu trzymała ją miłość do muzyki i syna. "Muzyka była naszym pokarmem. Tworząc ją, pozostawaliśmy przy życiu" - mówiła po latach.

Niedawno powstał krótkometrażowy film dokumentalny o życiu Alice Herz-Sommer pt: "The lady in number six". Film jest nominowany do tegorocznych Oscarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.