Facebook Google+ Twitter

Zmarła piosenkarka Kasia Sobczyk

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-07-29 03:06

Piosenki pt."Trzynastego", "Mały książę", "O mnie się nie martw" czy "Nie bądź taki szybki Bill" zachwycały słuchaczy. Teraz już ich nie posłuchamy na żywo, bo w środę po długiej chorobie nowotworowej Kasia Sobczyk odeszła z tego świata. Ale przecież jej postać i utwory pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Bo pamięć nigdy nie umiera.

 / Fot. PAPKatarzyna Sobczyk (właściwie Kazimiera Sawicka) urodziła się 21 lutego 1945 r. w Tyczynie. Swoją przygodę z piosenką rozpoczęła w 1961 r. śpiewając w działającym przy koszalińskim WDK zespole amatorskim Biało-Zieloni. W roku 1963 została solistką zespołu Czerwono-Czarni.

Tak wspomina tamte chwile: "W 1964 roku pojechałam na festiwal do Opola. Tam zaśpiewałam specjalnie dla mnie napisaną piosenkę pt. "O mnie się nie martw". Otrzymałam wtedy pierwszą nagrodę, co w tamtych czasach było niesamowitym sukcesem. Rok później znów przyjechałam do Opola, tym razem z piosenką "Nie wiem czy to warto". Znów wyśpiewałam pierwsze miejsce...

Był rok 1966. To wówczas powstała piosenka "Mały Książę". W 1967 r. została nagrana, a z końcówką roku w plebiscycie radiowym uznana za najlepszą piosenkę roku. Ten sam plebiscyt przyznał mi tytuł Piosenkarki roku. W tym samym czasie nagrałam jeszcze piosenkę "Nie bądź taki Szybki Bill" do serialu "Wojna domowa". Tego roku otrzymałam również nagrodę publiczności w Opolu za piosenkę "Trzynastego". Serca najmłodszej publiczności zaskarbiłam sobie bijącą rekordy popularności piosenką pt. " Hipopotam"..."

W latach 80. Katarzyna Sobczyk wyjechała do USA. Tak mówi o tym okresie: "Pobyt w
Stanach był dla mnie okresem dość twórczym. Wraz z Jackiem Kaflem wydaliśmy płytę pt. "Ogrzej me serce". Kolejna płyta, którą nagrałam nosiła tytuł "Niewidzialne".

Z tej właśnie płyty pochodzi piosenka "Gdybyśmy byli kloszardami", mało znana szerszej publiczności, a równie piękna jak i pozostałe przez nią wykonywane.Do Polski powróciła w 2008 roku. Piosenkarka zmarła 28 lipca 2010 roku w Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.08.2010 20:26

Informacje PAP-u mogę przeczytać w innych miejscach. Tutaj czytam artykuły DO...

Dwie ze wspomnianych przez autorkę piosenek mam jeszcze na starych pocztówkach dźwiękowych. Jakość okropna, a jednak, od czasu do czasu, słucham...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odeszła kolejna Gwiazda w polskiej sceny, zostaje smutek i żal. Z Kasia zostanie w naszych serach i pamięci :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odeszła jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek z niezapomnianym "Małym Księciem". Cześć Jej Pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram panią Grazynę Kosmę, gdy pisze: "Kto wkleja te linki PAP? Wydawcy? Jeśli tak, to nie rozumiem naciskania na DO, by przysyłali możliwie najświeższe wiadomości. W ogóle irytują mnie te 'przeklejanki' linków z innych źródeł." Sam "popełniłem" taką przeklejankę tylko raz (więcej nie będę). Jestem za oryginalnymi tekstami, bo chyba DO powinni pisać głównie o tym, o czym milczą inne media. Bardziej więc jestem za tekstem Ewy niż komunikatem PAP. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj,to szkoda . Miała doskonałe piosenki .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mareriał PAP ukazał się wczoraj, kto uważnie czyta W24, to tę informację przeczytał wieczorem i nawet zauważył w zajawce materiału błąd.(zmarła w czwartek wieczorem w Warszawie) wczoraj była środa.
Dla mnie osobiście, ta informacja jest wystarczającą. Nie widzę sensu powtarzać tę samą wiadomość przez autorów W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogie panie, nie rozumiem Waszych pretensji. Miałam stworzyć nową biografię piosenkarki? Ja znam ją właśnie z takich piosenek. To moje pożegnanie z Nią. A cytaty pochodzą ze strony K.Sobczyk nie z PAPu.
Nie prosiłam, też o wpisy pod artem.
Życzę miłego dnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tutaj : link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, to nie Twoja wina, ale już wczoraj ukazał prawie identycznej treści informacja PAP. i pod TYM SAMYM TYTUŁEM!- są tam też już dość liczne komentarze oraz świeczki dla Kasi Sobczyk i wyrazy szacunku. Nie dziw się zatem, że nie będziemy powtarzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.