Facebook Google+ Twitter

Zmarła pisarka Lenka Reinerova

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-28 10:25

W wieku 92 lat zmarła czeska pisarka Lenka Reinerova. Nazywano ją wielką damą niemieckiej literatury Pragi. Berliński wydawca Klaus Wagenbach powiedział o niej: „Jeśli chcecie usłyszeć, jak mówił Franz Kafka, posłuchajcie Lenki Reinerovej". Ostatnia niemieckojęzyczna pisarka czeskiej stolicy mówiła dialektem zwanym Prager Deutsch.

Urodziła się w Pradze w 1916 roku, czyli - jak sama podkreślała - podczas I wojny światowej, w niemiecko-czeskiej rodzinie żydowskiej. W domu przeważnie mówiło się po niemiecku.

W latach trzydziestych trafiła do redakcji „Arbeiter Illustrierte Zeitung". Jej dobrymi znajomymi byli słynny „latający reporter" Egon Erwin Kisch i pisarz Max Brod - przyjaciel Franza Kafki.

Gdy wojska III Rzeszy wkroczyły do Czechosłowacji, Reinerova przebywała w Bukareszcie, co uratowało ją przed Holocaustem. Uciekała przez Francję i Maroko do Meksyku, skąd po wojnie wróciła do Europy - najpierw z mężem do Belgradu, potem do Pragi. W latach pięćdziesiątych przez 15 miesięcy siedziała w czechosłowackim więzieniu.

Książki Lenki Reinerovej zaczęły się ukazywać w NRD. Do czeskich czytelników jej twórczość trafiła po raz pierwszy w 1991 roku. Cztery lata temu pisarka rozpoczęła starania o utworzenie Praskiego Domu Literackiego Autorów Języka Niemieckiego. Realizacji tego projektu nie doczekała.

Za twórczość literacką Lenka Reinerova zyskała w Niemczech Pierścień Schillera i Medal Goethego. Vaclav Havel odznaczył ją Medalem za Zasługi 1. stopnia, a Horst Köhler - Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

W tym roku, 25 stycznia, w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu, posłowie Bundestagu wysłuchali napisanego przez nią poruszającego wystąpienia. Sama pisarka nie mogła jednak ze względów zdrowotnych przyjechać do Berlina.

Zmarła wczoraj w rodzinnej Pradze, której honorową obywatelką była od sześciu lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.