Facebook Google+ Twitter

Zmarła prof. Maria Kobuszewska-Faryna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-22 18:34

Miała 89 lat. Wybitna patomorfolog, nauczyciel akademicki, siostra aktora Jana Kobuszewskiego. Już jako studentka medycyny działała w oddziałach sanitarnych w czasie Powstania Warszawskiego. Wcześniej była krótko więźniem Pawiaka. W czasie okupacji uczyła się medycyny na tajnych kompletach.

Profesor Maria Kobuszewska-Faryna była organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Patomorfologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Zasłużony pedagog, wykształciła ogromną rzeszę lekarzy. Stworzyła Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Przez wiele lat organizowała kursy, szkolenia i egzaminy dla lekarzy z całej Polski.

Profesor Kobuszewska-Faryna jest autorką wielu publikacji, między innymi, podręcznika histopatologii ginekologicznej. Działała też w wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeniach, między innymi, Europejskim Towarzystwie Patologów i Europejskim Towarzystwie Nauczania.
Za swoją pracę otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi, godność "Medicus Nobilis" od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Krzyż Kawalerski, Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski, medal Komisji Edukacji Narodowej.

O profesor Marii Kobuszewskiej-Farynie i jej rodzinie można poczytać we wspomnieniach "Humor w genach" autorstwa jej siostry Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.