Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21739 miejsce

Zmarła Shirley Temple. "Mała księżniczka" była dziecięcą gwiazdą Hollywood lat 30. XX wieku

Popularność zyskała w latach 30. XX wieku jako aktorka dziecięca, grająca m. in. w filmach: "Złotowłosy brzdąc", "Heidi", "Mała księżniczka”. Po zakończeniu kariery filmowej zaangażowała się w politykę. Shirley Temple zmarła dziś w wieku 86 lat.

 / Fot. PAP/EPA"Stand Up and Cheer" z 1934 roku przyniósł małej dziewczynce pierwszy sukces. To dzięki temu filmowi Fox Productions podpisał z nią kontrakt i to w tej wytwórni powstały jej największe filmowe przeboje: "Mała Miss Marker" (1934), "Złotowłosy brzdąc" (1935), "Mały pułkownik" (1935), "Biedna, mała dziewczynka" (1936), "Heidi" (1937), "Mała Miss Broadway" (1938) i "Mała księżniczka" (1939).

W 1935 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Akademii Filmowej za zasługi dla kinematografii amerykańskiej.

Już jako nastolatka przeniosła się do wytwórni MGM, gdzie nakręciła tylko jeden film, a potem związała się z Davidem O. Selznickiem i zagrała w kilku jego produkcjach. Niestety, żaden z filmów nie przyniósł takiego sukcesu jak produkcje FP.

 / Fot. By Walter Lang, director; 20th Century Fox film. Screenshot by 808Starfire. [Public domain], via Wikimedia CommonsW latach 50. XX wieku zakończyła karierę filmową, wpierw dla rodziny, by później zaangażować się w politykę z ramienia
Partii Republikańskiej. Była m. in. szefową protokołu za prezydentury Geralda Forda w latach 1976/77, pracowała też jako ambasador USA w Ghanie i Czechosłowacji.

W 1977 za całokształt twórczości otrzymała nagrodę od American Center of Films for Children.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.