Facebook Google+ Twitter

Zmarła we śnie. Wielka poetka Wisława Szymborska

Odeszła. Nie na chwilę, nie że wróci, lecz na zawsze. Odeszła ikona polskiej sceny poezji. Pozostanie w pamięci. Postać patetyczna, ponadczasowa. Czytając jej wiersze, można doznać hiperbolicznego uczucia wypełnienia.

Wisława Szymborska, rok 1996. / Fot. PAP/Jacek BednarczykOdeszła...

Tworzyła przede wszystkim arcydzieła. Każdy w liceum z zapałem siadał do jej wiersza. Wisława Szymborska, zmarła we śnie. Miała 89 lat. Każdy dowiaduje się o jej śmierci w różnych okolicznościach. Większość osób przeczytało pierwsze informacje w internecie. Ta smutna wiadomość skłania do nostalgii, przemyśleń.

Była...

Pięknie potrafiła przeplatać rzeczywistość światem poezji. Była kobietą przede wszystkim skromną, miała swoje upodobania. Sama ze sobą i dla siebie. Do życia podchodziła z humorem. Miała dystans wobec siebie. Zapewne była dla wielu z nas idolem.

Śmierć....

W dzisiejszych czasach umieramy pomiędzy przypomnieniem uregulowania rachunku, a promocją w naszej sieci komórkowej. Gonimy za lepszym dniem zbyt szybko, umieramy inaczej. Szymborska, zamykając oczy, zostawiła rzeczywistość, by obudzić się w innym wymiarze. Jej odejście jest bardzo przykre. Szymborska była ważna.

Pani od Nobla...


Wyróżniła się. Nobla przyjęła po swojemu. Nie lubiła spotkań autorskich i unoszenia się honorem. Odbierając nagrodę Nobla zaczęła od słów: "Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze. A więc mam je już za sobą". Była wyjątkowa, inna. Lubiła wykazywać, że patetyczność nie polega na byciu wielką gwiazdą.

Szymborska odeszła, jednak pamięć po niej pozostanie w każdym z nas. Świat poezji wypełniony wierszami jej autorstwa jest gajem oliwnym. Śmierć poety, odejście wielkiej osoby, pustka po niesamowitej kobiecie. Pamięć o niej, niech pozostanie z nami na zawsze, ona niech spoczywa w spokoju...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ziomek
  • ziomek
  • 02.02.2012 23:10

drodzy ten tekst był naprawde wzrtszający pani

Komentarz został ukrytyrozwiń

to zależy jak się spojrzy na kontekst zdania, miało brzmieć inaczej, zostało to tak zaproponowane specjalnie... :) serdecznie pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
  • Czytelnik
  • 02.02.2012 15:37

Chyba "pani z Noblem" lepiej brzmi niż "pani od Nobla"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.